Co zrobić, aby kwiaty dłużej stały w wazonie? Włóż do łodygi zapałkę!

Bukiety z kwiatów ciętych to jeden z najpopularniejszych upominków. Pojawiają się w domach z okazji walentynek, Dnia Kobiet, urodzin, imienin lub bez okazji – jako świeży akcent i przyjemna dla oka ozdoba. Choć nie są tak samo wytrzymałe jak rośliny doniczkowe, istnieją proste sposoby na przedłużenie trwałości ciętych kwiatów. Podpowiadamy, jak je ożywić i zregenerować, by długo zachwycały świeżym wyglądem.

Jak pielęgnować kwiaty w wazonie, aby dłużej zachowały świeżość?
Jak pielęgnować kwiaty w wazonie, aby dłużej zachowały świeżość?123RF/PICSEL

Jak przechowywać kwiaty cięte? Od tego musisz zacząć

Widok ładnego bukietu momentalnie wprawia w dobry nastrój - zwłaszcza jeśli został nam podarowany od serca. Na podziwianie przyjdzie jeszcze pora. By przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonie, trzeba wykonać pewne manewry od razu.

Przede wszystkim konieczne jest odcięcie końcówek łodyg, które przez transport i nawet chwilowy brak wody zaczynają się wysuszać. Skróć je o dwa-trzy centymetry, używając do tego ostrego noża lub nożyc. Tnij pod kątem 45°. Dzięki temu kwiaty będą miały minimalny kontakt z dnem naczynia, co ograniczy procesy gnicia.

Ozdobne bukiety mogą niemało kosztować - to kolejny powód, przez który należy o nie właściwie zadbać
Ozdobne bukiety mogą niemało kosztować - to kolejny powód, przez który należy o nie właściwie zadbać123RF/PICSEL

Co zrobić, aby kwiaty dłużej stały w wazonie? Zadbaj o ich higienę

W celu uniknięcia nadmiernego namnażania się bakterii i grzybów w wazonie wodę należy wymieniać codziennie. Czynność tę połącz z wymyciem naczynia - to podstawy pielęgnacji kwiatów ciętych, które sprawiają, że ich atrakcyjnym wyglądem można cieszyć się dłużej niż dwa lub trzy dni. Świeży płyn powinien mieć temperaturę pokojową. Warto stosować ostudzoną wodę przegotowaną.

Pamiętaj też o tym, by usunąć z bukietu zbędne liście. Dlaczego? Zanurzenie ich w wodzie znacząco przyspiesza gnicie całej kompozycji. Dodatkowo w liściach zachodzi proces transpiracji - w ten sposób rośliny tracą wodę i szybciej usychają. Pozbycie się liści działa więc na korzyść dekoracyjnych kwiatów.

Gdzie ustawić wazon z kwiatami ciętymi?

W tej kwestii nie możesz się kierować wyłącznie swoimi pomysłami na aranżację wnętrza. Lokalizacja wazonu z kwiatami to jeden z kluczowych czynników, który decyduje o ich trwałości. Przede wszystkim unikaj stawiania bukietu z kwiatów ciętych blisko źródeł ciepła - grzejników, kominka czy kuchennych sprzętów. Nie należy stawiać go również na parapecie, gdzie byłby narażony na silne nasłonecznienie. W takich warunkach kwiaty cięte szybciej usychają i obumierają. Zdecydowanie wolą umiarkowany chłód oraz lekkie zacienienie.

Domowe sposoby przedłużania trwałości kwiatów ciętych

W kwiaciarniach można zaopatrzyć się w saszetki z gotowymi odżywkami, ale przy codziennej wymianie wody w wazonie zdecydowanie lepiej jest postawić na domowe sposoby, które ochronią cięte kwiaty przed szybkim więdnięciem. Zastanawiasz się, jak uratować róże cięte i długo cieszyć się ich elegancką prezencją? A może szukasz odpowiedzi na pytanie, jak przedłużyć żywotność tulipanów w wazonie? Przedstawiamy triki dostępne nie tylko dla profesjonalnych florystów.

Dbanie o kwiaty cięte w domu lub w mieszkaniu nie jest trudne czy kosztowne
Dbanie o kwiaty cięte w domu lub w mieszkaniu nie jest trudne czy kosztowne123RF/PICSEL
  • Po skróceniu łodygi wsuń w nią... zapałkę (siarką do góry). To genialny patent na to, by nie dopuścić do rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów, odpowiadających za szybką utratę dekoracyjnych walorów kwiatów w wazonie.
  • Wymieszaj cukier i ocet jabłkowy, by przygotować własną odżywkę do kwiatów. Skąd bierze się jej skuteczność? Cukier to doskonałe pożywienie dla roślin, dzięki któremu dłużej wyglądają dorodnie. Niestety, staje się jednocześnie pożywką dla bakterii. Dodatek octu jest w stanie niwelować ten niepożądany efekt uboczny.
  • Rozdrobnij połówkę tabletki aspiryny, a stan twojego bukietu nie doprowadzi cię do bólu głowy. Znane lekarstwo nie tylko ogranicza rozwój bakterii w wodzie, ale także sprawia, że jej odczyn staje się korzystniejszy dla roślin.
  • Kropla wybielacza dodana do wazonu być może brzmi nieco radykalnie, ale minimalna ilość detergentu nie zaszkodzi roślinom, a tylko pomoże im wytrwać dłużej.
  • Miedziana moneta również jej sposobem na zahamowanie rozwoju pleśni i bakterii. Pamiętaj jednak, że ją także będzie trzeba wyczyścić przy każdej wymianie wody w wazonie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas