Co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał?

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez komputera. Dzięki podłączeniu go do internetu staję się najlepszym źródłem informacji, dzięki niemu możemy też szybko i sprawnie się komunikować oraz dostarczać rozrywki na co dzień. Nie wspominając już o tym, że to urządzenie jest bardzo często źródłem naszego utrzymania. Okazuje się, że z czasem ich przenośne wersje, czyli laptopy pracują wolniej, wydają niepokojące odgłosy oraz samoczynnie się wyłączają. Te czynniki mogą być wynikiem przegrzania sprzętu. Co robić, żeby laptop się nie przegrzewał? Jak sprawić, żeby pracował wydajnie? Podpowiadamy.

Laptop
Laptop ©123RF/PICSEL

Dlaczego laptopy emitują ciepło?

Laptop w łóżku
©123RF/PICSEL

Laptopy bardzo szybko zaczęły dorównywać komputerom stacjonarnym. Dzięki nim zyskujemy bardzo funkcjonalne narzędzie pracy, gdyż na stosunkowo małej powierzchni umieszczone są części, które są w stanie wykonywać dużą moc obliczeniową. Intensywna praca komputera oraz czynniki zewnętrzne mogą spowodować podniesienie temperatury wewnątrz urządzenia, a tym samy osłabić i spowolnić jego działanie, a w szczególnych przypadkach nawet spowodować jego zniszczenie. By zmniejszyć ryzyko awarii czy trwałego zniszczenia we wnętrzu urządzenia zainstalowane są systemy, które powinny szybko zmniejszyć temperaturę.

Jak sprawdzić, czy laptop się przegrzewa?

Wyczuwalne podgrzanie obudowy laptopa to pierwszy symptom wskazujący na to, że praca systemu grzewczego została zakłócona. Czujność powinno wzmocnić także głośniejsze działanie wentylatora, spowolnienie funkcjonowania włączonych aplikacji, dłuższe ładowanie się stron internetowych, zawieszanie się sprzętu, a nawet restart systemu lub jego całkowite zamknięcie. Jeśli problem występuje jednorazowo, nie powinniśmy mieć powodów do niepokoju, ale w przypadku cyklicznych incydentów należy przyjrzeć się bacznie swojemu laptopowi.

Co zrobić, żeby laptop się nie przegrzewał?

Wnętrze laptopa
©123RF/PICSEL

Najpowszechniejszym czynnikiem, który wpływa na przegrzewanie się laptopa, jest zablokowanie systemu chłodzącego. Wiatrak, który znajduje się we wnętrzu urządzenia, transportuje chłodniejsze powietrze z zewnątrz jednym otworem i oddaje to ciepłe inną drogą na zewnątrz. W tym wypadku nie zaleca się pracy z laptopem trzymanym na kolanach, ponieważ często możemy zablokować otwory np. częścią garderoby. To samo dotyczy innych miękkich powierzchni, na których jest umieszczony laptop, czyli łóżko, kanapa albo pościel i koce. Stanowisko pracy powinno być płaskie (biurko, stół albo zwykła podkładka) i zapewniać swobodny przepływ powietrza.

Usterki systemu chłodzenia

Z czasem dochodzi również do wyeksploatowania części odpowiedzialnych za prawidłową wymianę powietrza w urządzeniu. Może to być skutek uszkodzenia mechanicznego (np. upadku laptopa z wysokości), zabrudzenia (kurz oraz drobinki jedzenia) oraz zużycia pasty termoprzewodzącej (odpowiada za działanie urządzenia rozpraszającego ciepło, czyli radiatora). W przypadku czyszczenia możemy sięgnąć po sprężone powietrze w aerozolu i samodzielnie (bez rozkręcania obudowy) skierować strumień tak, aby udrożnić układ, bądź skorzystać ze specjalistycznego odkurzacza z odpowiednią mocą ssącą. Jeśli czujemy się na siłach, można również rozkręcić urządzenie i wymienić zużyte elementy (oczywiście przy wyłączonym zasilaniu). Gdy nie mamy dostatecznej wprawy w samodzielniej naprawie, lepiej oddać laptopa w ręce specjalistów.

Ważna jest profilaktyka

Czyszczenie laptopa
©123RF/PICSEL

Istnieje również specjalistyczne oprogramowanie, które monitoruje działanie części emitujących najwięcej ciepła (procesora, karty graficznej, itd.). Dedykowane aplikacje informują o potencjalnych zagrożeniach i mogą sugerować wyłączenie tych niepotrzebnych w danej chwili zadań. Elementem, który wspomaga chłodzenie laptopa, jest również zakup specjalnej podkładki chłodzącej, na której stawia się urządzenie. Producenci oferują różne modele, które możemy dopasować do swoich potrzeb oraz do modelu swojego przenośnego komputera. Warto pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt nie zawsze pomoże nam uporać się z już istniejącym problemem przegrzewającego się laptopa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas