Co zrobić, żeby lodówka zużywała mniej prądu? Proste nawyki pozwolą zaoszczędzić

Konieczność ciągłego podtrzymywania niskiej temperatury sprawia, że lodówki to urządzenia, które odpowiadają za znaczny pobór energii elektrycznej w domu. Dotyczy to również urządzeń w dobrej klasie energetycznej. Co zrobić, żeby lodówka zużywała mniej prądu? Jej wyłączenie nie wchodzi w grę. Mimo to niewielkie zmiany w codziennych nawykach przyczynią się do oszczędnej pracy lodówki.

Dowiedz się, co zrobić, żeby lodówka zużywała mniej prądu
Dowiedz się, co zrobić, żeby lodówka zużywała mniej prądu123RF/PICSEL

Ile prądu zużywa lodówka?

To jedno z niewielu urządzeń w domach, które musi pracować przez cały czas. Szacuje się, że lodówki odpowiadają za 20-30 procent kosztów energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Niemożliwe jest jej kilkugodzinne wyłączenie w ciągu dnia zatem, czy można cokolwiek zrobić, by zużywała mniej prądu?

Okazuje się, że codzienne nawyki, na które nawet nie zwracamy uwagi, mogą przyczyniać się do większego poboru energii, a co za tym idzie — zwiększenia rachunków. Wpływają również na skrócenie żywotności urządzenia i mogą być przyczyną awarii. Podpowiadamy, jak je wyeliminować i na co szczególnie zwracać uwagę.

Dopilnuj, by chłodne powietrze nie uciekało z lodówki
Dopilnuj, by chłodne powietrze nie uciekało z lodówki123RF/PICSEL

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Optymalna temperatura powinna mieścić się w przedziale 3-5°C. Są to właściwe warunki do przechowywania żywności i przedłużenia trwałości produktów spożywczych. To poziom chłodzenia, który jednocześnie umożliwia zminimalizowanie nadmiernego zużycia energii.

Zgubny nawyk, przez który lodówka pożera więcej prądu

Podczas pracy nad domowymi posiłkami w kuchni robi się spore zamieszanie? Kto tego nie zna? W tym rozgardiaszu trzeba jednak pamiętać o prawidłowym użytkowaniu lodówki. Wyciągając z niej żywność, dbaj o to, by drzwiczki były otwarte tylko przez krótki moment. Nie zostawiaj ich uchylonych.

Nawet niewielka szczelina doprowadza do niepotrzebnej utraty chłodu. Ciepłe powietrze wpada do urządzenia, więc lodówka pobiera więcej energii, by schłodzić je do ustawionej temperatury. Regularnie sprawdzaj też stan uszczelek.

Porządek przede wszystkim

Utrzymywanie ładu w lodówce pozwoli na szybkie namierzenie potrzebnych w danym momencie produktów. Dzięki temu nie będziesz tracić cennych minut na poszukiwanie ich w zakamarkach urządzenia. Jak już zostało wspomniane — częste otwieranie drzwi lodówki wpływa negatywnie na efektywność chłodzenia. Dobrym nawykiem może być przechowywanie żywności w specjalnych pojemnikach, które pomogą w utrzymaniu porządku.

Nie zapominaj też o częstym sprawdzaniu zawartości lodówki, by usunąć niepotrzebne produkty. Zaleca się też nie bagatelizować roli regularnego rozmrażania sprzętu. Pozbywanie się lodu przeciwdziała zmniejszeniu pojemności komory chłodzenia i sprzyja jej prawidłowemu działaniu.

Lodówka pęka w szwach? To jej nie służy

Zwłaszcza w ciepłe letnie dni więcej produktów ląduje w urządzeniu. Robisz duże zapasy żywności, przez które lodówka jest wypełniona po brzegi? Najprawdopodobniej będzie trzeba zrewidować swoje przyzwyczajenia. Brak wolnych przestrzeni w lodówce utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza. To również przekłada się na zwiększenie zużycia energii i może sprawiać, że kwota na fakturze za prąd będzie przykrym widokiem.

Właściwe przechowywanie żywności jest ważne również dla energooszczędnej pracy lodówki
Właściwe przechowywanie żywności jest ważne również dla energooszczędnej pracy lodówki123RF/PICSEL

Tej czynności unikaj jak ognia

Mowa o wstawianiu gorących potraw do lodówki. Nie tylko będzie zmuszona działać na najwyższych obrotach, przez co zamieni się w pożeracza prądu. Taki błąd może skutkować także awarią wskutek przeciążenia instalacji chłodzącej.

Wyłącz, gdy jest taka możliwość

Czasem najbardziej oczywiste rozwiązania są najlepsze. Dobrym nawykiem obniżającym rachunki za prąd jest tymczasowe wyłączenie lodówki. Jeśli opróżniasz ją przed dłuższą nieobecnością w domu, np. wakacyjnym wyjazdem, nie ma potrzeby, aby pozostawała włączona. Jest to jednak możliwe wyłączenie wtedy, gdy uda ci się zużyć wszystkie produkty zgromadzone do tej pory w lodówce i zamrażarce.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas