Cukrzycy powinni się zajadać. Pomoże na wzdęcia i wysoki cholesterol

Rodzina selerowatych, do której należy fenkuł, to pierwsza zapowiedź nieprzeciętnej wartości odżywczej tego warzywa i ziela. Najpopularniejszymi elementami rośliny są jej nasiona, z których chętnie korzystają miłośnicy naparów i herbatek ziołowych oraz apetyczna, biała lub jasnozielona bulwa. Warto wiedzieć, że niemal cała roślina jest jadalna. Koper włoski to dużo więcej niż lecznicze napary. Co warto wiedzieć o jego właściwościach odżywczych i z czym łączyć apetyczną bulwę, by wydobyć wszystkie nuty smakowe?

Na co pomaga fenkuł?
Na co pomaga fenkuł?123RF/PICSEL

Jaki smak ma fenkuł?

Słodkawa bulwa fenkułu ma charakterystyczną anyżową nutkę, co jest zasługą wysokiej zawartości olejków lotnych. Zapach świeżego, dojrzałego fenkułu czuć z daleka. Dla jednych to walor, dla innych mankament. Trudno z tym dyskutować. Nikt jednak nie ma wątpliwości co do nieprzeciętnej wartości odżywczej rośliny. Z jego nasion można przyrządzić delikatny napar, który sprawdzi się zarówno w wersji ciepłej, jak i schłodzonej. W upalnym dniu można dorzucić do przestudzonego naparu kilka kostek lodu i raczyć się domową, ziołową wersją mrożonej herbatki.

Na co pomaga fenkuł?

Zarówno napary z kopru włoskiego, jak i obecna w posiłku bulwa fenkułu pomoże go strawić i zapobiec ewentualnym kłopotom metabolicznym. Napar warto zaparzyć, gdy pojawiają się wzdęcia, kolka i bóle brzucha, zwłaszcza w wyniku przejedzenia.

Te właściwości fenkułu wynikają nie tylko z bogactwa naturalnego włókna roślinnego (błonnika), ale też wspomnianych już olejków lotnych. To one odpowiadają za anyżowy aromat i posmak bulwy i to one są prawdziwym katalizatorem metabolicznym.

Fenkuł pomaga radzić sobie ze zgagą i sprzyja odbudowaniu zaburzonej mikrobioty jelitowej.

Fenkuł dla pięknej sylwetki

Fenkuł powinien znaleźć stałe miejsce w diecie osób dbających o prawidłową masę ciała. Jest niskokaloryczny, a dzięki bogactwu błonnika - sycący.

Zawarty w roślinie błonnik usprawnia metabolizm cukrów i tłuszczów. Fenkuł jest warzywem rekomendowanym dla diabetyków i osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Fenkuł ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne
Fenkuł ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjneCanva ProINTERIA.PL

Fenkuł w starciu z wolnymi rodnikami

Dzięki wysokiej zawartości składników aktywnych biologicznie fenkuł ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Skutecznie nokautując toksyczne działanie wolnych rodników, chroni przed rozwojem wielu chorób, w tym miażdżycy, cukrzycy i nowotworów. Warto mieć go pod ręką w sezonie infekcyjnym. Zarówno bulwa, jak i ciepłe napary z nasion kopru włoskiego pomogą złagodzić objawy i skrócić czas trwania choroby, zwłaszcza jeśli przebiega z kaszlem. Fenkuł rozrzedza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie.

Jak wykorzystać bulwę fenkułu?

Bulwa może być spożywana na surowo - dostarczy nam wówczas najwięcej składników odżywczych, ale roślina nadaje się też do obróbki termicznej. Fenkuł można gotować, grillować, dusić, smażyć. Dopełni smak wymyślnych sałatek. Warto dodać go do dań z ryżem, makaronem, serami, owocami morza, a także mięsnych. Wydobędzie nowe nuty smakowe i usprawni trawienie. Łodygi fenkułu mogą być dobrym dodatkiem do zup i sosów, kwiaty do sałatek.

Propozycja sałatki z fenkułem w roli głównej

Składniki:

  • bulwa i kwiaty fenkułu
  • 200 gramów makaronu razowego
  • 100 gramów sera pleśniowego
  • 3 łyżki czarnych oliwek bez pestek
  • 2 duże pomidory malinowe
  • sok z połówki cytryny
  • łyżka czarnuszki i łyżka białego sezamu

Sposób przygotowania:

  1. Ugotowany al dente i przestudzony makaron wkładamy do dużej szklanej miski. 
  2. Ser i warzywa kroimy na niedbałe, małe kawałki. 
  3. Oliwki, według uznania, można zostawić w całości. 
  4. Łączymy wszystko z makaronem, dodajemy czarnuszkę, sezam i sok z cytryny. 
  5. Dokładnie mieszamy i ozdabiamy białymi kwiatami fenkułu.
Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas