Czarna porzeczka: Wymagania, uprawa, właściwości

Czarna porzeczka to jeden z najpopularniejszych krzewów, który rośnie na naszych działkach. Jest to bardzo wdzięczna roślina, ponieważ nie ma wielu wymagań pielęgnacyjnych. Najważniejszą zaletą jej uprawy są smaczne owoce, które można wykorzystać na wiele sposobów: spożywa się je w postaci soków oraz dżemów, ale równie dobrze smakują surowe. To bogactwo witaminy C oraz A i nawet niewielka ilość owoców zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Okazuje się ponadto, że całą roślinę można z powodzeniem wykorzystywać do różnych celów. Jakich? O tym przeczytasz w artykule.

Czarna porzeczka
Czarna porzeczka ©123RF/PICSEL
Domowa nalewka z czarnej porzeczki - jak ją zrobić?Interia Kulinaria

Uprawa czarnej porzeczki

Czarna porzeczka
©123RF/PICSEL

By cieszyć się dorodnymi krzewami porzeczki, wystarczy wybrać dla nich miejsce nasłonecznione, ale równocześnie wolne od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna, o delikatnie kwaśnym odczynie. Krzew nie wymaga zbyt częstego podlewania, ale w okresie suszy, trzeba to robić obficie. Jedynym niezbędnym zabiegiem jest przycinanie suchych gałązek: najlepiej późną jesienią albo wiosną (przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego). Krzew jest odporny na mróz, ale korzenie młodych okazów powinno się zabezpieczać zimą poprzez ściółkowanie.

Właściwości owoców czarnej porzeczki

Owoce czarnej porzeczki posiadają mnóstwo dobroczynnych dla zdrowia wartości odżywczych. To cenne dla organizmu źródło witaminy C oraz A, a także potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Badania wykazały, że swoją wyjątkowość czerwona porzeczka zawdzięcza antyoksydantom, z których najcenniejsze to antocyjany, rutyna oraz kwercetyna. Całość sprawia, że owoce stanowią remedium na wiele dolegliwości: podnoszą odporność organizmu, zapobiegają rozwojowi infekcji, działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz przeciwzawałowo. Spożywanie porzeczki sprzyja też walce z wolnymi rodnikami – głównymi winowajcami powstawania nowotworów oraz chorób cywilizacyjnych.

Liście czarnej porzeczki

Liście czarnej porzeczki
©123RF/PICSEL

Wiele uwagi poświęca się działaniu owoców z czarnej porzeczki, jednakże warto wiedzieć, że we współczesnej fitoterapii cenne są również liście tego krzewu. Z ich właściwości korzystały już nasze babcie, gdyż w medycynie ludowej okłady z nich przynosiły ulgę podczas obrzęków nóg i przyspieszały gojenie się ran. Warto wiedzieć, że świeże liście okazują się również pomocne podczas ukąszenia owadów – wystarczy zerwać liść i pocierać nim bolące miejsce, by ulga była wyraźnie odczuwalna.

Napar z liści porzeczki

Suszone bądź świeże liście porzeczki mogą posłużyć do stworzenia naparu. Łyżkę owoców wystarczy zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez około 10 minut. Pity regularnie napar poprawia funkcjonowanie żołądka: działa ściągająco na błony śluzowe oraz hamuje rozwój drobnoustrojów. Można go też stosować w przypadku biegunek, nerwicy żołądka oraz przy dolegliwościach wątrobowych. Okazuje się również pomocny w przypadku infekcji układu moczowego.

Ciekawostki na temat liści

Czarne porzeczki
©123RF/PICSEL

Okazuje się, że roślina ta może być wykorzystywana na inne, niecodzienne sposoby. Można jej użyć do zwalczania szkodników, ma też zastosowania w kulinariach. Jeśli w ogrodzie pojawiły się nornice, które drążą tunele pod uprawami, wystarczy włożyć do otworu liść porzeczki; jego zapach jest na tyle nieprzyjemny dla tego gryzonia, że szybko zmienia miejsce swojego bytowania. Pojawiają się głosy, że liście mogą też stanowić dodatek do domowych przetworów. Wystarczy je dokładnie umyć i włożyć do słoików z przygotowanymi do kiszenia ogórkami - to sprawi, że całość zyska ciekawy, owocowy aromat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas