Czego nie czyścić octem? Bezpowrotnie uszkodzisz delikatne powierzchnie
Stosowanie octu do sprzątania króluje w domach osób, które cenią proste, tanie i skuteczne sposoby czyszczenia różnorodnych powierzchni. Często przedstawiany jest jako babcina metoda, która poradzi sobie z każdym zabrudzeniem. Nie można odmówić mu skuteczności i wszechstronności, lecz istnieją pewne sytuacje, gdy jest kiepskim wyborem. Czego nie czyścić octem? Podpowiadamy, kiedy przynosi więcej szkody niż pożytku.
Spis treści:
Król domowych porządków, czyli jakie właściwości ma ocet?
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów detergentów. Bez trudu można zaopatrzyć się w specyfiki do czyszczenia toalety, umywalek, szyb, kuchenek, kabiny prysznicowej... Masz wrażenie, że schowki w twoim mieszkaniu pękają w szwach od ich ilości? Używanie octu do sprzątania jako uniwersalnego środka pozwoli zaoszczędzić miejsce w szafkach, ale też pieniądze. Do tego to rozwiązanie dużo bardziej ekologiczne.
Jakie jest działanie octu?
- Sprawdza się jako odkamieniacz, więc chętnie jest wykorzystywany do usuwania kamienia z czajnika.
- Przez dużą zawartość kwasu ułatwia wybicie szkodliwych bakterii, więc używa się go do zdezynfekowania szczególnie problematycznych przestrzeni, np. toalet.
- Radzi sobie z grzybami i pleśnią.
- Neutralizuje brzydkie zapachy, co sprawdza się w przypadku mycia np. lodówki czy pralki.
- Pranie ręczników z octem przyjemnie je odświeża, a do tego wypłukuje resztki detergentów, przez co tkaniny są miękkie i puszyste.
To tylko najczęściej wykorzystywane właściwości octu, ale są w stanie sporo nam powiedzieć na temat jego wszechstronności. Nie należy jednak popadać w nadmierny optymizm - zaleca się zachować pewną dozę ostrożności. Prezentujemy listę miejsc i przedmiotów, których nie należy czyścić octem.
Elektronika nie lubi octu
Pewnie wielu z nas stosuje ocet do mycia szyb, ponieważ dzięki niemu łatwo jest uzyskać połysk bez smug. Czy tak samo dobrze sprawdzi się w przypadku ekranów urządzeń elektronicznych, których nie brakuje w naszym otoczeniu? Lepiej zostawić go w kuchennej szafce, gdy chcemy doprowadzić do porządku ekran smartfona, tabletu, komputera czy telewizora.
Dlaczego nie należy czyścić octem elektroniki? Tego rodzaju sprzęt wymaga łagodniejszego traktowania. Ocet może uszkodzić powłokę ochronną na delikatnych ekranach. Wynikiem tego będzie utrata ich antyodblaskowych właściwości i zaburzenie działania ekranów dotykowych. Dużo lepszym pomysłem jest przecieranie ich szmatką dedykowaną do tego rodzaju powierzchni. Dopuszcza się stosowanie wody wymieszanej z niewielką ilością płynu do naczyń.
Jak wyczyścić noże kuchenne?
Na pewno nie octem! Akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej nie przetrwają takiej konfrontacji. W jej wyniku ostrza ulegną uszkodzeniu i zaczną korodować. Dotyczy to zresztą wszystkich urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej, ale też z aluminium i miedzi. Do czyszczenia noży lepiej jest używać płynu do naczyń. Po osuszeniu natrzyj je olejem roślinnym lub oliwą z oliwek, by zabezpieczyć noże przed korozją i uporczywymi zabrudzeniami.
Kamień naturalny w domu
Powierzchnie z kamienia naturalnego, np. marmuru czy granitu, prezentują się we wnętrzach wyjątkowo elegancko. Blaty i podłogi z nich wykonane nie należą do najtańszych, dlatego tak ważna jest ich właściwa konserwacja. Ocet z pewnością nie przysłuży się tego rodzaju materiałom.
Zawarty w nim kwas (nawet po rozcieńczeniu) może je bezpowrotnie uszkodzić i odebrać im blask. Czyszczenie ich octem spowoduje pojawienie się nieestetycznych wyżłobień i dziur. W tym przypadku lepiej postawić na profesjonalne środki lub delikatne domowe detergenty na bazie płatków mydlanych i olejku herbacianego.
Drewno i ocet nigdy nie powinny iść w parze
Podłogi i meble wykonane z drewna sprawiają, że wnętrze staje się dużo bardziej przytulne. W niejednym domu drewniane akcesoria to ważne rodzinne pamiątki, które służyły poprzednim pokoleniom. Chcesz o nie właściwie zadbać? Pod żadnym pozorem nie używaj octu do czyszczenia drewna.
Produkt doprowadzi do powstania przebarwień. Drewniane powierzchnie zostaną pozbawione warstwy ochronnej, przez co będą bardziej podatne na zarysowania. Szybko zauważysz, że straciły atrakcyjny wygląd, a wręcz poszarzały. Dotyczy to zarówno drewna woskowanego, jak i powierzchni całkowicie naturalnych.
Polecamy: