Czego nie lubi magnolia? Błędy w uprawie magnolii

Duże i wyjątkowo dekoracyjne kwiaty, którymi obsypują się magnolie, zapewniły im opinię najpiękniejszych krzewów i drzew ogrodowych. Niestety, słyną również ze specyficznych wymagań i wrażliwości na niekorzystne warunki, co utrudnia uprawę magnolii. Błędy w pielęgnacji skutkują pogorszeniem się ich kondycji i chorobami. Zastanawiasz się, dlaczego magnolie nie kwitną lub ilość i rozmiar kwiatów są znikome? Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami ich uprawy, by zweryfikować swoje dotychczasowe zabiegi i przyzwyczajenia ogrodowe.

Poznaj najczęstsze błędy w pielęgnacji magnolii
Poznaj najczęstsze błędy w pielęgnacji magnolii123RF/PICSEL

Kiedy kwitną magnolie?

Stają się wizytówką ogrodów w sezonie wiosennym. Niektóre z odmian kwitnienie rozpoczynają już w marcu, jednak większość z nich obsypuje się imponującymi kwiatami od kwietnia do maja. Wybierając odmianę do ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę ich odporność na mróz.

Magnolie źle reagują na niskie temperatury, więc często zdarza się, że wcześnie kwitnące krzewy i drzewa ulegają przemarznięciu. Rozwój pąków kwiatowych zostaje zahamowany, a ich barwa zmienia się na brunatną. W naszym klimacie zdecydowanie lepiej więc wykazać się cierpliwością i wybierać odmiany, które kwitną nieco później.

Czego nie lubi magnolia? Przyjrzyj się glebie

Pobieżny rzut oka nie wystarczy. Dobrze jest przeprowadzić badanie pH gleby, które wykonać można prostymi zestawami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Magnolie najlepiej rosną na ziemiach kwaśnych z dużą zawartością próchnicy, żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych. Odczyn pH powinien mieścić się w zakresie 5-6. Wapnowanie gleby nie wchodzi w grę!

Co prawda sadzenie magnolii odbywa się jesienią, ale warto wiedzieć, że ziemia w większości ogrodów zazwyczaj ma odczyn zbliżony do obojętnego. Dlatego dobrym pomysłem jest wsypanie kwaśnego torfu ogrodniczego bezpośrednio do dołka, w którym ma się znaleźć magnolia.

Miejsce wybierz raz, a dobrze

Słabe kwitnienie magnolii sprawiło, że myślisz o jej przesadzeniu? To fatalne w skutkach posunięcie. Magnolie źle reagują na przesadzanie, ponieważ ich system korzeniowy jest wyjątkowo kruchy i podatny na uszkodzenia. Zmiana miejsca można skutkować obumieraniem całego krzewu.

Nie pomijaj ściółkowania

Korzenie magnolii znajdują się stosunkowo płytko, więc są szczególnie narażone na przemarznięcie. By je osłonić, dobrze jest rozłożyć wokół roślin warstwę ściółki. Powinna być złożona z torfu, kory i szyszek, by dodatkowo zakwaszać glebę.

Uprawa magnolii wiosną: Pod żadnym pozorem jej nie przycinaj!

Zdarza się, że brak kwiatów wynika z ogrodniczej nadgorliwości i niewłaściwego cięcia. Magnolie zawiązują pąki kwiatowe jeszcze przed zimą, więc wiosenne przycinanie jest niezwykle ryzykowne. Ogólnie rzecz ujmując, delikatne rośliny źle reagują na ten zabieg. Wykonywać go należy jedynie w ostateczności, by pozbyć się uszkodzonych, przemarzniętych lub dotkniętych chorobą gałązek.

Nie zapomnij o podlewaniu

Magnolia do rozwoju i kwitnienia potrzebuje umiarkowanej ilości wody. Podlewać trzeba ją nawet zimą, jeśli w danym sezonie śnieg nie dopisuje. Gdy tylko termometry zaczną pokazywać dodatnie temperatury, wiosną powinniśmy obficie podlać magnolie, by nie dopuścić do jej przesuszenia.

Nawożenie magnolii

Odpowiedzią na pytanie: dlaczego magnolie słabo kwitną, może być fakt, że ziemia jest już wyjałowiona lub zmienił się jej odczyn. Z tych względów konieczne jest dostarczanie magnolii nawozów bogatych w składniki odżywcze. Dobrze odżywione magnolie cechują się dużymi, ciemnozielonymi liśćmi i dorodnymi kwiatami. Jeśli stają się drobne i wątłe, to znak, że brakuje im substancji pokarmowych.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zaproszeniem magnolii do ogrodu, weź pod uwagę, że potrzebuje zacisznego, osłoniętego przed wiatrem miejsca
Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zaproszeniem magnolii do ogrodu, weź pod uwagę, że potrzebuje zacisznego, osłoniętego przed wiatrem miejsca123RF/PICSEL

Pierwsze nawożenie magnolii należy wykonać w drugiej połowie marca, ewentualnie na przełomie marca i kwietnia. Wiele w tym względzie zależy od pogody. Dostarczenie nawozu opóźni się, jeśli zimowa aura zostanie z nami dłużej niż zazwyczaj. Zastosowany preparat powinien zawierać azot, który mobilizuje rośliny do wzrostu po okresie zimowego spoczynku. Ważnymi składnikami dla spektakularnego kwitnienia magnolii są również magnez i bor. Dzięki nim pąki stają się bardziej wytrzymałe, a kolor kwiatów bardziej intensywny.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas