Czego nie można myć w zmywarce?

Jeszcze nie tak dawno zmywarka należała do sprzętów ekskluzywnych. Dziś - głównie za sprawą oszczędności czasu i rzecz jasna wygody, którą gwarantuje - wiele osób nie potrafi się wręcz bez niej obejść. Z dobrodziejstwa, jakie nam oferuje, korzystamy zatem niezwykle chętnie, ale bardzo często - przynajmniej jak pokazuje praktyka - nie do końca właściwie, zapominając o tym, że nie wszystkie naczynia i akcesoria możemy do niej włożyć. Podpowiemy ci, jakich błędów unikać, aby twój wymarzony sprzęt, jakim jest zmywarka, służył ci jak najdłużej i nie niszczył twoich ulubionych garnków czy pięknej, obiadowej zastawy.

article cover
©123RF/PICSEL

Uważaj na materiał

©123RF/PICSEL

Do mycia naczyń w zmywarce - zresztą podobnie jak do większości codziennych, czy ogólnie życiowych czynności - trzeba podejść praktycznie i z rozwagą. Generalna zasada jest taka, że możemy do niej wsadzić i dzięki temu oczyścić większość przedmiotów codziennego, kuchennego użytku - począwszy od talerzy, szklanek, filiżanek, kubków i garnków, a na sztućcach skończywszy. Należy jednak zwracać szczególną uwagę, z czego są wykonane i w jaki sposób przez nas do wnętrza sprzętu wkładane.

Sprawdzaj specjalne oznaczenia

Jeśli masz wątpliwość, czy dany produkt możesz oczyszczać w zmywarce, upewnij się, czy posiada on specjalne oznaczenie. Zazwyczaj jest to rowek na denku naczynia lub symbol sprzętu, czyli zmywarki. Stosowna informacja jest także umieszczana na opakowaniach.

O ile naczynia ze zwykłego szkła nadają się do mycia w zmywarce doskonale, to już przy tych wykonanych z tworzyw sztucznych, czy ręcznie malowanych zaczynają się problemy. Oto wskazówki, czego mechanicznie lepiej nie oczyszczać:

Jakich przedmiotów nie myć w zmywarce?

©123RF/PICSEL

Szczególną ostrożność należy zachować przy myciu ceramiki, porcelany, kryształów czy naczyń ze szkła ołowiowego. Ręcznie malowaną czy zdobioną złotem lub srebrem zastawę zdecydowanie lepiej i bezpiecznie oczyścić ręcznie. Mycie w zmywarce po prostu ją uszkodzi.

Nie wkładaj do zmywarki noży kuchennych

Tradycyjne mycie o wiele bardziej się sprawdzi także w przypadku naczyń aluminiowych, termoplastycznych oraz drewnianych, czyli choćby desek do krojenia, drewnianych łyżek, czy akcesoriów z drewnianymi uchwytami, jak na przykład noży kuchennych. Warto pamiętać, że zmywarka nie tylko może uszkodzić uchwyty, ale także stępi ostrza.

Przedmiotom z aluminium zmywarka nie służy

W zmywarce nie należy również myć naczyń wykonanych z aluminium, jak przykładowo sztućców, które pod wpływem mechanicznego oczyszczania często zmieniają kolor i wyglądają bardzo nieestetycznie, czy rondli oraz patelni, których powłoka może zostać uszkodzona wskutek silnego oddziaływania chemikaliów.

Uwaga na odkształcenia, odbarwienia i rdzę

©123RF/PICSEL

Warto być czujnym przy załadowywaniu zmywarki i nie umieszczać w niej przedmiotów, które nie powinny być jednocześnie oczyszczanie. Unikaj między innymi wspólnego mycia zastaw wykonanych ze srebra oraz stali oksydowanej, bo wskutek reakcji chemicznych może osadzać się na nich ciemny nalot.

Na odbarwianie i odkształcanie pod wpływem wysokich temperatur narażone są również przedmioty wykonane ze srebra i z cyny. Z kolei w przypadku akcesoriów żeliwnych istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się rdzy.

Bardzo ostrożnie z plastikiem

Szczególną uwagę trzeba również zwrócić podczas mycia naczyń wykonanych z plastiku. Eksperci przestrzegają, że w bardzo wysokich temperaturach, o które w przypadku mechanicznego czyszczenia nietrudno, może uwalniać on szkodliwe substancje. Najlepiej upewnij się, czy plastikowe naczynie ma umieszczone na spodzie denka specjalne oznaczenie dopuszczające do mycia w zmywarce.

Zmywarka nie służy do mycia wszystkiego!

art
©123RF/PICSEL

Może trudno w to uwierzyć, ale pomysłowość ludzka nie zna granic i często w zmywarkach lądują nawet pędzle malarskie czy różnego rodzaju narzędzia. Jeśli chcesz uniknąć zeszpecenia naczyń podczas kolejnego mycia czy wręcz trwałego uszkodzenia ich lub samego sprzętu, lepiej takich wątpliwych metod nie praktykuj.

Podobne reguły ostrożności powinny obowiązywać przy przedmiotach zanieczyszczonych woskiem czy popiołem papierosowym, które mogą skutecznie zatkać odpływ zmywarki.

Na koniec kilka złotych zasad: .

1. Praktyka pokazuje, że niejednokrotnie bardziej czasochłonna czynność popłaca. Zasada ostrożność i rozsądek przede wszystkim sprawdzi się w odniesieniu do cennych przedmiotów. Jeśli nie chcesz ich trwale uszkodzić czy oszpecić, lepiej ich do zmywarki nie wkładaj, tylko oczyszczaj ręcznie.

2. Jeśli chcesz umyć w zmywarce naczynia delikatne, na przykład kieliszki, lepiej ich na chybił trafił do niej nie wsadzaj. Sprawdź, czy są stabilnie ułożone, bo pod wpływem ciśnienia wody mogą się przewrócić i potłuc.

3. Kilka minut cię nie zbawi, dlatego noże kuchenne myj zawsze ręcznie. Dzięki temu ich trzonki nie będą uszkodzone, a ostrza - tępe.

4. Zanim do zmywarki włożysz cenne zastawy, pomyśl trzy razy i upewnij się, czy zmywarka bardziej ułatwi, czy wręcz utrudni ci zadanie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas