Czego nie wolno myć octem?
Wiele osób poszukuje skutecznych i naturalnych rozwiązań, które pomogą w sprzątaniu. Rzadko zdarza się ktoś, kto nie słyszał o dobroczynnym działaniu kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej czy octu. Ten ostatni ma rewelacyjne działanie: nie tylko skutecznie usuwa plamy, ale także dezynfekuje, niweluje kamień, a także trwale usuwa pleśń. Niestety, nie każdą powierzchnię octem można wyczyścić, gdyż może ją trwale uszkodzić. Zatem czego nie wolno czyścić octem?
Ekrany i wyświetlacze urządzeń
Monitory, laptopy czy smartfony mają ekrany, które błyskawicznie się brudzą. Gromadzi się na nich nie tylko kurz, ale czasami zbierają się drobinki oraz plamy, które zasłaniają nam widok. Jeśli nie czyścimy ich regularnie, to późniejsze ich usunięcie może być problematycznie, zwłaszcza, że powierzchnie te są delikatne. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno czyścić ich z pomocą octu. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że ocet ma żrące działanie, a wyświetlacze często pokryte są delikatną powłoką zabezpieczającą, która może ulec trwałemu uszkodzeniu lub zniszczeniu.
Żelazko
Stopa żelazka czasami może pokryć się bardzo nieestetycznym osadem, który jest oporny na wszelkie środki czyszczące. Poza tym utrzymanie jej w czystości może sprawiać problem ze względu na znajdujące się w nim otwory. Choć niektórzy polecają ocet do czyszczenia żelazek, to warto wiedzieć, że można go użyć wyłącznie do takich, które mają stopę wykonaną z teflonu lub ceramiczną. Pozostałe posiadają powłoki, które zabezpieczają metal przed korozją. Ocet może je zniszczyć, co sprawi, że szybko pokryje się rdzą. Jeśli chcemy wyczyścić żelazko, lepiej użyć soku z cytryny, sodę oczyszczoną lub pastę do zębów.
Podłogi drewniane
Podłogi drewniane znów wracają do łask. Do dobry wybór, ponieważ parkiety i panele z naturalnego drewna odznaczają się nie tylko efektownym wyglądem, ale także dużą trwałością. Jeśli chcemy utrzymać je w czystości, lepiej zrezygnować z czyszczenia ich octem. Środek ten może zniszczyć powłokę, które ma za zadanie je chronić. W efekcie drewniane podłogi szybko tracą blask, stają się matowe, a także są podatne na zarysowania i uszkodzenia. Należy pamiętać, aby octem nie czyścić także lakierowanych mebli!
Uważaj na okna!
Chyba każdy z nas słyszał o tym, że silnie zabrudzone okna warto przemyć wodą z odrobiną octu. Faktem jest, że ten ekologiczny środek szybko usuwa zanieczyszczenia, pył, a także sprawia, że szyby są idealnie czyste bez smug. Oczywiście, ramy i szyby można bezpiecznie myć octem, ale warto uważać, by nie przedostał się na gumowe elementy, takie jak uszczelki. Pod wpływem działania kwasu, mogą one szybciej się kruszyć, a także odkształcać, co sprawi, że nie będą spełniały swojej roli.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl