Czego użyć do czyszczenia grilla? Ruszt będzie lśnić!
Do długiego weekendu majowego przylgnęła opinia nieoficjalnego rozpoczęcia sezonu grillowego w naszym kraju. Mimo to najwierniejsi wielbiciele spotkań przy ruszcie swoje uczty rozpoczynają na wiosnę już podczas pierwszych cieplejszych dni. Zanim jednak zaplanujesz jadłospis na przyjęcie w ogrodzie, skupić się musisz na przygotowaniu sprzętu. Podpowiadamy, jak wyczyścić grill bez chemii. Czysty ruszt to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Przeprowadź poprawnie czyszczenie grilla, by twój żołądek nie był narażony na kontakt z chorobotwórczymi bakteriami.
Spis treści:
Nie bagatelizuj mycia grilla!
Zalegające na grillu zabrudzenia, zwłaszcza resztki żywności, wyglądają nieestetycznie i negatywnie wpływają na smak oraz jakość potraw. Nawarstwiające się nieczystości są trudne do usunięcia, a zalegający tłuszcz i spalenizna mogą doprowadzić do przykrych dolegliwości.
- Jeśli będziemy przyrządzać nasze potrawy na zaniedbanym sprzęcie, narazimy się na bóle brzucha i niestrawność.
- Na grillu gromadzą się groźne bakterie, w tym Salmonella i E. coli, a także pleśń.
- Podczas grillowania na zaniedbanym ruszcie mogą uwalniać się rakotwórcze substancje.
- Brudny grill to również bardzo duże zagrożenie dla funkcjonowania tarczycy.
Zastanawiasz się zatem, czym wyczyścić grill? Sprawdź naszą listą niezawodnych patentów. Obejmują one domowe sposoby, dzięki którym utrzymanie sprzętu w czystości nie będzie skomplikowane i kosztowne.
Co zamiast szczotki do czyszczenia grilla?
Jeśli nie masz specjalnej szczotki do wyczyszczenia rusztu, możesz posiłkować się gazetami lub folią aluminiową. Dzięki nim usuniesz przylegające fragmenty żywności bez obaw o uszkodzenie materiału. Wystarczy, że zwiniesz je w kulkę i energicznie przetrzesz problematyczne miejsca.
Domowa pasta do czyszczenia grilla
Stało się. Nie wyczyściłeś grilla tuż po zakończeniu przyjęcia w ogrodzie i teraz masz do czynienia z zaschniętym tłuszczem i innymi zabrudzeniami? Na samą myśl odechciewa się rozpalać go ponownie! Z pomocą przychodzą proste domowe sposoby. Przygotuj pastę do zadań specjalnych z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Wymieszaj je w takich proporcjach, by całość miała gęstą konsystencję. Umieść na brudnych miejscach i odstaw na kilka lub kilkanaście minut. Spłucz ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.
Jak wyczyścić grill octem?
Używany jest do usuwania kamienia z baterii łazienkowych i kuchennych, kabiny prysznicowej, neutralizowania zapachów w lodówce, czemu więc nie spróbować wykorzystać go podczas czyszczenia rusztu? Ocet połącz z letnią wodą i odrobiną mydła (może być w płynie). Miksturą nasącz szmatkę albo miękką gąbkę i przecieraj brudne miejsca. Przekonasz się, że nieczystości nie będą miały szans w tym starciu.
Sól na zabrudzony ruszt
Grill już dawno całkowicie wystygł i widzisz, że ruszt woła o pomstę do nieba? Nie wylewaj siódmych potów podczas szorowania. Zamiast tego rozłóż duży kawałek folii aluminiowej i rozsyp na nim najzwyklejszą sól kuchenną. Połóż ruszt, zasyp kolejną porcją soli i wstaw do nagrzanego piekarnika. Możesz go wyłączyć w momencie, gdy zauważysz, że sól zaczyna zmieniać kolor na lekko brązowy. Wytrzyj do czysta, a ruszt będzie gotowy do kolejnego spotkania przy grillu.
Polecamy: