Cztery sposoby na umycie kabiny prysznicowej. Po kamieniu nie będzie śladu
Uciążliwy osad z kamienia na kabinie prysznicowej jest mało efektowny. Jeśli zalega tam od dłuższego czasu, jego usunięcie przysporzy spory kłopotów. Należy w takim wypadku wykorzystać domowe środki czystości. Powszechnie znany ocet czy kwasek cytrynowy mogą okazać się pomocne. Efekt warto wzmocnić przy użyciu dodatkowych specyfików. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakich produktów trzeba użyć.
Spis treści:
Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?
Częste korzystanie z prysznica powoduje, że widoczny jest na nim osad z kamienia. Kabina wygląda nieestetycznie, a stare zabrudzenia są cięższe w usunięciu. To pozostawione resztki środków higienicznych przyczyniają się do powstawania zabrudzeń. Również twarda woda sprawia, że na drzwiach kabiny pozostają ślady. Proces czyszczenia prysznica może okazać się długi i dość żmudny. Nim sięgniesz po chemiczne środki czystości, zastosuj domowe specyfiki. Nie kosztują one dużo i są bardziej przyjazne dla środowiska.
Ekologiczne tabletki do zmywarki
Pierwszym ze sposobów jest wyczyszczenie prysznica tabletkami do zmywarki. Poradzą sobie z kamieniem i zabrudzeniami, gdyż mają działanie wybielające i zmiękczające. Dzięki temu zaschnięty brud zejdzie bez większego trudu. Warto przygotować samodzielnie tabletki do zmywarki. Potrzebujesz tylko kilku składników:
- ½ szklanki wody,
- ½ łyżki soli kuchennej,
- szklanka sody oczyszczonej,
- ¼ szklanki kwasku cytrynowego.
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. W międzyczasie na blachę wyłóż papier i rozsyp sodę. Włóż ją do rozgrzanego piekarnika i podgrzewaj przez pół godziny. Przemieszaj ją co kilka chwil. W mniejszej misce połącz ze sobą pozostałe składniki. Dodaj do nich wystudzoną sodę i znowu wymieszaj. Masę przełóż do foremek na lód i pozwól wystygnąć. Następnie w gąbce do naczyń zrób otwór i włóż tam kapsułkę. Zwilż gąbkę i umyj zabrudzoną powierzchnię prysznica. Pozostaw na kwadrans, a na koniec spłucz wodą i osusz kabinę.
Warto przeczytać: Jak wyczyścić filtr w pralce? Zrobisz to szybko i skutecznie
Boraks i sok z cytryny
Boraks to nieorganiczny związek chemiczny, który świetnie sprawdzi się w czasie czyszczenia łazienki. By przygotować mieszankę, połącz ze sobą pół szklanki boraksu i dodaj kilka kropel soku z cytryny. Jeśli pasta jest zbyt gęsta, dolej trochę wody. Nałóż specyfik na gąbkę i wyszoruj całą kabinę prysznicową. Pozostaw go na pół godziny, by zaczął działać. Potem spłucz wszystko wodą i przetrzyj gumową myjką. Na koniec dokładnie osusz szyby i gotowe.
Ekologiczny płyn do naczyń
Kolejną propozycją jest płyn do naczyń. Ten specyfik również możesz przygotować samodzielnie. Skompletuj:
- trzy łyżki soli kuchennej,
- dwie łyżki octu jabłkowego,
- pięć łyżek soku z cytryny,
- pół szklanki wody.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i podgrzej na małym ogniu przez pięć minut. Po ostygnięciu roztwór przelej do butelki z atomizerem. Na koniec rozprowadź go po zabrudzonej kabinie prysznicowej. Wyszoruj ją gąbką i spłucz obficie wodą. Kamień zejdzie łatwiej, a szyby będą lśnić czystością.
Ocet i woda utleniona
Oba produkty z pewnością znajdziesz w swoim domu. Ocet rozmiękczy zaschnięty brud, a woda utleniona odkazi powierzchnię i zabije szkodliwe bakterie. Wystarczy, że do butelki ze spryskiwaczem wlejesz dwie szklanki wody, łyżkę octu i trzy łyżki wody utlenionej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, potrząsając lekko butelką. Substancję rozprowadź po zabrudzonej powierzchni i na koniec dokładnie umyj kabinę. Nie zapomnij wyszorować brodzika i baterii.
Jak zapobiegać powstawaniu osadu z kamienia?
By uniknąć w przyszłości powstawania kamienia na kabinie prysznicowej, dbaj o regularne sprzątanie łazienki. Po każdej kąpieli ściągaj wodę z szyb i kabiny. Przyda się do tego ściągaczka z gumową końcówką. Na koniec przetrzyj powierzchnię ręcznikami papierowymi lub ścierką. Unikaj czyszczenia kabiny prysznicowej preparatami zawierającymi mikrogranulki. Mogą one porysować szybę, a kamień i tak pozostanie. Nie ścieraj też osadu drutem czy ostrą gąbką, gdyż zniszczy to delikatną powłokę.
Zobacz też: