Czujesz dyskomfort po posiłku? Ta herbatka rozwiąże twój problem
Wiele osób lubi wypić herbatę po posiłku. Jednak co w sytuacji, gdy po jedzeniu czujemy się ciężko? Wtedy zamiast sięgać po przypadkowe ziółka, lepiej postawić na herbatę z hibiskusa, która nie tylko ma orzeźwiający smak, lecz także posiada zdrowotne właściwości, które szczególnie docenią osoby zmagające się z wzdęciami.
Spis treści:
Hibiskus - skarb natury o bogatym składzie
Hibiskus, a dokładnie jego suszone kwiaty, jest ceniony od wieków za swoje liczne właściwości zdrowotne. Roślina ta zawiera wiele cennych związków, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, takich jak przeciwutleniacze (m.in. witamina C), kwasy organiczne, polifenole, a także niewielką ilość błonnika. Dzięki temu hibiskus działa przeciwzapalnie i przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, który jest związany z przedwczesnym starzeniem się organizmu oraz wieloma chorobami przewlekłymi.
Obecność antyoksydantów sprawia, że herbata z hibiskusa wspiera nasz układ odpornościowy, pomaga w eliminacji toksyn oraz działa moczopędnie, wspomagając zdrowie nerek. Co jednak najważniejsze, napar z hibiskusa ma właściwości, które mogą korzystnie wpływać na procesy trawienne, łagodząc wzdęcia i uczucie pełności po jedzeniu.
Dlaczego herbata z hibiskusa działa na wzdęcia?
Wzdęcia i uczucie ciężkości po posiłkach są częstymi problemami, szczególnie jeśli dieta zawiera trudniej strawne składniki, takie jak tłuste potrawy czy produkty bogate w błonnik. Herbata z hibiskusa może być pomocna dzięki kilku mechanizmom działania.
Hibiskus posiada naturalne właściwości rozkurczowe, które pomagają w rozluźnieniu mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Dzięki temu łagodzi napięcie, co może prowadzić do zmniejszenia dyskomfortu związanego z gromadzeniem się gazów w jelitach. Dodatkowo hibiskus wspiera proces trawienia, poprawiając ruchy perystaltyczne jelit, co sprzyja redukcji wzdęć i ułatwia przemieszczanie się treści pokarmowej.
Badania wskazują również, że ekstrakt z hibiskusa może wspierać równowagę mikrobioty jelitowej, co jest kluczowe dla zdrowia układu pokarmowego i minimalizowania ryzyka występowania wzdęć i innych problemów trawiennych.
Jak i kiedy pić herbatkę z hibiskusa?
Aby czerpać jak najwięcej korzyści z herbaty hibiskusowej, warto spożywać ją regularnie. Napar z hibiskusa można przygotować zarówno na ciepło, jak i na zimno, co czyni go doskonałym wyborem o każdej porze roku. Herbatę można pić przed lub po posiłku - jeśli celem jest złagodzenie dyskomfortu po jedzeniu, warto wypić filiżankę około 15-30 minut po posiłku. Dzięki temu aktywne substancje z hibiskusa zaczną działać wtedy, gdy mogą najskuteczniej złagodzić ewentualne wzdęcia.
Dzienna dawka herbaty z hibiskusa nie powinna jednak przekraczać dwóch do trzech filiżanek, ponieważ w nadmiarze może ona obniżać ciśnienie krwi, co może być niekorzystne dla osób o niskim ciśnieniu. Zaleca się również, aby kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące leki na nadciśnienie skonsultowały się z lekarzem przed regularnym spożywaniem hibiskusa.