Najpopularniejsze trasy kolejowe w Polsce. Na drugim miejscu spore zaskoczenie
Kolej przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. Coraz więcej osób przesiada się z samochodu do pociągu, szukając wygodniejszej, tańszej i bardziej ekologicznej formy transportu. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Koleo, wśród najczęściej wybieranych tras nie brakuje niespodzianek - jedno z połączeń zaskakuje swoją wysoką pozycją w zestawieniu.

Spis treści:
Lider wśród połączeń. Na tę trasę sprzedano najwięcej biletów
Według raportu "Za co Polacy kochają kolej?" przygotowanego przez KOLEO, czyli największego niezależnego dystrybutora biletów kolejowych w Polsce, to właśnie połączenie między Krakowem a Katowicami jest obecnie najczęściej wybieranym przez pasażerów. Co ciekawe, wysoko w zestawieniu znalazło się również połączenie Katowice - Gliwice. Obie trasy należą do kategorii połączeń aglomeracyjnych i wojewódzkich, które - jak wynika z raportu - stanowią aż 80,5 proc. wszystkich podróży koleją w Polsce.
Popularność kolei rośnie nie tylko wśród osób dojeżdżających do pracy, ale także wśród młodzieży i seniorów. Najczęściej z pociągów korzystają osoby w wieku 16-24 lata (59 proc.), ale także starsze pokolenia nie zostają w tyle - niemal połowa osób powyżej 55. roku życia zadeklarowała, że wybiera właśnie ten środek transportu.
Numer dwa w rankingu to duże zaskoczenie. Polacy uwielbiają to połączenie
Mogłoby się wydawać, że to właśnie duże miasta dominują w zestawieniu, a jednak drugie miejsce może zaskakiwać - to trasa Wrocław - Legnica.
To popularne połączenie nie tylko wśród mieszkańców Legnicy, którzy dojeżdżają do Wrocławia w celach zawodowych i edukacyjnych, ale także wśród turystów. Legnica, będąca trzecim co do wielkości miastem Dolnego Śląska, przyciąga zwiedzających m.in. Zamkiem Piastowskim, Muzeum Miedzi oraz Mauzoleum Piastów Śląskich - miejscami o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Dogodne i częste połączenia kolejowe sprawiają, że wycieczka do Legnicy staje się łatwym i popularnym wyborem na jednodniowy wypad z Wrocławia.
W czołówce znalazły się również inne trasy regionalne i międzyregionalne, takie jak Wrocław - Poznań czy też Warszawa - Łódź. Widać wyraźnie, że największe zainteresowanie budzą nie tylko długie przejazdy, ale również codzienne, krótkie podróże na trasach aglomeracyjnych, które odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców regionów.

Zobacz również: Pierwszy pociąg z Polski do Chorwacji już na miejscu. "Adriatic Express" wywołał burzę w komentarzach
"Zalety, których samochody nie są w stanie nam zaoferować"
Powody, dla których coraz więcej Polaków wybiera kolej, są różne - wygoda, oszczędność czasu, mniejsze koszty czy chęć uniknięcia korków. To jednak tylko niektóre z nich.
Jak zauważa Kuba Czajkowski, prezes zarządu KOLEO:
"Kolej ma takie zalety, których samochody nie są w stanie nam zaoferować. To m.in. szybkość dojazdu, bezpieczeństwo, możliwość odpoczynku (lub pracy) w trakcie podróży, ale też możliwość wygodnego przewiezienia roweru, zwierzaka oraz czas świetnej przygody dla dzieci".
Co ciekawe, statystyczny Polak przejechał koleją w ubiegłym roku około 10 tras - latem nieco więcej, średnio po 80 km.
Zobacz również: Podróże osobiste: Miasto, które słyszy wszystko. Nie bez powodu nazywane jest "małym Wiedniem"