Czy można pić alkohol na plaży?

Czy można pić alkohol na plaży? Zapewne nieraz zadawaliśmy sobie to pytanie, podczas wypoczynku na kąpielisku albo nad Bałtykiem. Odpowiedź - jak zawsze w takich wypadkach - oczywista nie jest, więc chęć wypicia złotego trunku na leżaku może znacznie uszczuplić nasz portfel. Dlatego sprawdźmy, kiedy można sięgnąć po alkohol podczas wypoczynku na plaży.

Czy na plaży można pić alkohol? Odpowiedź nie jest jednoznaczna
Czy na plaży można pić alkohol? Odpowiedź nie jest jednoznacznaINTERIA

Zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych

Chyba nikogo już nie dziwi, że spożywanie alkoholu w plenerze może zakończyć się wystawieniem mandatu przez funkcjonariuszy straży miejskiej bądź policji. Wszystko zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która jasno określa, gdzie nie można spożywać alkoholu. Co prawda, art. 14 wymienia poszczególne miejsca, to na próżno szukać tam plaży. Czy w takim razie, piwo w takim miejscu jest legalne? Okazuje się, że nie! Bowiem w podsumowaniu tego artykułu wyraźnie napisane jest, że spożywanie trunków w miejscach publicznych jest zabronione, a z uwagi na charakter, plaża również do nich się zalicza. Jeśli nie będziemy przestrzegać się zakazu, to grozi nam mandat w wysokości 100 zł.

Jak zrobić nalewkę truskawkową?Interia Kulinaria

Alkohol na plaży? Jest rozwiązanie!

Oczywiście, spożywanie alkoholu może odbywać się w wyznaczonych do tego miejscach, takich jak np. ogródki piwne czy lokale gastronomiczne, które często z plażami sąsiadują. Tam bez obaw możemy zakosztować trunku, ale trzeba pamiętać, by nie wychodzić poza miejsce do tego wyznaczone. Wtedy lepiej nie ryzykować, bo nasz portfel może być uszczuplony o 100 zł.

Alkohol na plaży: Istnieje pewien fortel

Picie piwa w plenerze może zakończyć się mandatem w wysokości 100 zł
Picie piwa w plenerze może zakończyć się mandatem w wysokości 100 zł123RF/PICSEL

Czy zatem, wypoczywając na plaży, musimy definitywnie pożegnać się z trunkami? Niekoniecznie! Choć ustawa jasno przewiduje, gdzie spożywać nie wolno, to daje ona możliwość włodarzom na ustępstwa. Każda rada gminy, na mocy specjalnej uchwały, może wnieść uchylenie zakazu spożywania alkoholu w danym miejscu, ale pod warunkiem, że ruch ten nie będzie wpływał negatywnie na politykę społeczną i przeciwdziałanie alkoholizmowi. Dlatego też w wielu miastach niektóre plaże są wolne od zakazu i bezpiecznie można wypić alkohol.

Czy picie alkoholu na plaży jest właściwe?

Nawet jeśli udało nam się znaleźć miejsce, gdzie spożywanie trunków w plenerze nie jest nielegalne, to zawsze warto dobrze przemyśleć, czy spożywanie alkoholu jest dobre na plaży. Jeśli już chcemy po niego sięgnąć, musimy być w pełni świadomi konsekwencji. Alkohol pity w upale szybko prowadzi do odwodnienia, a to może skutkować udarem cieplnym. Napoje procentowe dodatkowo dają pewność siebie, co w połączeniu z brawurą może okazać się opłakane w skutkach. Dlatego po alkoholu lepiej nie pływać, skakać w głębię wody, czy podejmować niekorzystnych decyzji.

Pamiętajmy również, że nie możemy pić alkoholu, kiedy pod naszą opieką są dzieci! Napoje wyskokowe zwalniają czas reakcji na wydarzenia, co może doprowadzić do tragedii.

Jeśli żar leje się z nieba, a zimne piwo idealnie mogłoby ugasić pragnienie, lepiej sięgnąć po trunek bezalkoholowy. Taki napój może być zawsze bezpiecznie pity nie tylko na plaży, ale także w miejscach publicznych.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas