Czy można wylewać zupę do toalety? Narażasz się na duże koszty

Czy można wylewać resztki jedzenia do toalety? Wiele osób nie ma żadnego dylematu, gdy mowa o płynnych posiłkach, np. zupie. Wylanie resztek do ubikacji wydaje się najprostszą metodą pozbycia się odpadków. To ogromne nieporozumienie. Wyrzucanie jedzenia do muszli klozetowej jest nie tylko niehigieniczne, ale też szkodliwe dla środowiska i może prowadzić do poważnych problemów z kanalizacją.

Dlaczego nie należy wlewać resztek żywności do sedesu?
Dlaczego nie należy wlewać resztek żywności do sedesu?123RF/PICSEL

Problemy z instalacjami kanalizacyjnymi

Kanalizacja w domach została zaprojektowana do odprowadzania wyłącznie ludzkich odpadów, papieru toaletowego oraz wody. Wylewanie resztek jedzenia, w tym zupy, do toalety, może skutkować zatkaniem rur. W dalszej perspektywie pojawią się poważniejsze problemy z kanalizacją, które będą wymagały kosztownej interwencji fachowca.

Toaleta to nie śmietnik

Notoryczne wylewanie resztek jedzenia do toalety zwiększa ryzyko jej zapchania. Być może nie zauważymy tego od razu, ale tłuszcz i inne pozostałości będą sukcesywnie oblepiać wnętrze instalacji. Mięso, warzywa, czy nawet makaron mogą sklejać się w rurach, tworząc trudne do usunięcia blokady. Jak widać, pozornie nieszkodliwe resztki zupy, mogą być przyczyną niedrożnego odpływu.

Nadwyżka zupy pod żadnym pozorem nie powinna lądować w toalecie
Nadwyżka zupy pod żadnym pozorem nie powinna lądować w toalecie123RF/PICSEL

Ucierpi portfel

Problemy z kanalizacją potrafią uprzykrzyć życie. Nie tylko nie będziemy mogli z niej swobodnie korzystać, ale stanie się również źródłem przykrego zapachu. Na tym nie koniec kłopotów. Ucierpią także finanse. Z powodu nieodpowiednich nawyków, konieczna okaże się kosztowna interwencja specjalistów. Pomoc hydrauliczna wiąże się z nieprzewidzianymi wydatkami, które mogą pokrzyżować nam inne plany. Nie warto ryzykować.

Zagrożenie dla środowiska

Wylewanie zupy i innych resztek jedzenia do kanalizacji ma negatywny wpływ na środowisko. Płynne resztki jedzenia mogą zaburzyć proces oczyszczania wody. W związku z tym istnieje ryzyko, że niepożądane substancje przedostaną się do wód gruntowych, a nawet rzek, jezior i mórz, co pogarsza jakość wody i negatywnie wpływa na życie organizmów wodnych.

Gdzie wyrzucić zupę?

Jeśli przygotowaliśmy zbyt dużą porcję, dobrym pomysłem jest zamrożenie lub zawekowanie zupy. Unikniemy marnowania żywności i przygotujemy w ten sposób zapasy na czarną godzinę, gdy brakuje czasu na przyrządzenie obiadu od podstaw.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy zupa jest zepsuta, a jej spożycie doprowadziłoby do zatrucia pokarmowego. Przeanalizujmy jej skład. Jeśli nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego, może wylądować w kompostowniku lub pojemniku na odpady biodegradowalne. Bulion był przygotowywany na mięsie, a w posiłku nie brakuje tłuszczu zwierzęcego? W takim przypadku zepsuta zupa powinna wylądować w kontenerze na odpady zmieszane.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas