Czy płukanie zębów po myciu jest niewłaściwym nawykiem?

Większość z nas po umyciu zębów ma w nawyku płukanie jamy ustnej wodą z kranu. Badania wykazały, że płukając zęby wodą możemy doprowadzić do utraty zębów, które może być związane z przewlekłymi chorobami dziąseł oraz ze stanami zapalnymi, które powstają w jamie ustnej. Od dziecka jesteśmy świadomi podstawowych zasad higieny jamy ustnej, na którą składa się szczotkowanie zębów kolistymi ruchami dwa razy dziennie po minimum 2 minuty. Uczono nas jak dbać o zęby, ponieważ nie rosną one dwa razy i powinniśmy o nie dbać. Dylemat pojawiał się zawsze w momencie wyboru odpowiedniej pasty do zębów, jednak nikt nigdy nie zastanawiał się czy płukanie zębów wodą z kranu jest na pewno zdrowe.

płukanie ust
płukanie ust© Photogenica

Powinniśmy płukać zęby czy nie?

zęby higienia
© Photogenica

Większość z nas płucze usta po skończonym szczotkowaniu. Kiedy twoje zęby są czyste, a twój oddech jest świeży, trzeba zrobić ostatni krok, czyli płukanie jamy ustnej. Badania jednak wykazały, że efekt może być odwrotny od zamierzonego, zwłaszcza jeśli nie szczotkujesz zębów przez pełne dwie minuty. Jeśli spłuczesz zęby wodą natychmiast po umyciu, to zasadniczo wypłuczesz cały fluor, który ma za zadanie wzmacniać zęby. Jeśli nie wypłuczesz zębów zaraz po umyciu, dajesz fluorkowi więcej czasu, aby chronić zęby. Jednak istnieją również badania, które pokazuje, że fluor jest toksyczny i nadmierne narażenie na jego działanie może zrobić więcej szkody niż pożytku.

szczotkowanie
© Photogenica

Tak więc, dla osób o wrażliwym żołądku lub dla tych, które obawiają się, że spożywanie pasty może być szkodliwe, naukowcy zalecają jednak przepłukać jamę ustną. Wystarczy wypić niewielką ilość wody i wymieszać ją z pianą z pasty do zębów w ustach. Jeśli zdecydujesz się wypłukać usta wodą, należy szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty, aby umożliwić działanie fluorku.

Prawidłowa pielęgnacja zębów: Podstawy

mycie zębów
© Photogenica

Prawidłowa pielęgnacja zębów w połączeniu z dokładnym myciem minimalizuje ryzyko zachorowania na próchnicę zębów i zapalenie dziąseł. Oto jak właściwie dbać o zdrowie zębów:

- Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorkiem:  Używanie odpowiedniej techniki do mycia zębów jest chyba ważniejsze od tego, jak długo powinno się właściwie szczotkować zęby według stomatologów.

- Nitkuj zęby codziennie: Dentyści zalecają czyszczenie między zębami co najmniej raz dziennie. Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie zanieczyszczenia usuwane są przy pomocy szczoteczki. Nitkowanie zębów może również pomóc w zapobieganiu chorób dziąseł oraz próchnicy.

- Szczotkuj zęby przez co najmniej 2 minuty, za każdym razem, kiedy je myjesz.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas