Czy sąsiad może zażądać przycięcia gałęzi drzewa? Wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi. Jak przygotować pismo?

Czy można obciąć gałęzie sąsiada, które zwieszają się z sąsiedniego gruntu nad naszą posesją? Wiele osób się nad tym mocno zastanawia, nie wiedząc, czy takie postępowanie jest legalne. Jeśli rozmowa nic nie daje, można podjąć odpowiednie działania, by usunąć niechcianą roślinność. Czy sąsiad może zażądać przycięcia gałęzi drzew lub krzewów, jeśli przekroczyły granicę jego nieruchomości? Jak napisać pismo o przycięcie gałęzi i co zrobić, jeśli pozostaje bez odzewu?

Czy można obciąć gałęzie sąsiada, które zwieszają się nad naszą działką? To możliwe, ale pod pewnym warunkiem
Czy można obciąć gałęzie sąsiada, które zwieszają się nad naszą działką? To możliwe, ale pod pewnym warunkiem123RF/PICSEL

Czy można obciąć gałęzie sąsiada?

Czy sąsiad może obciąć gałęzie, które zwieszają się nad jego posesją? To powtarzający się problem w relacjach sąsiedzkich, który może nawet zniszczyć przyjaźń. Jeśli prośba o przycięcie zwieszających się nad ogrodzeniem gałęzi nie przyniosła rezultatów, warto się odnieść do przepisów prawa.

Zgodnie z art. 143 Kodeksu cywilnego, określającym granice własności gruntu, rozciąga się on również na przestrzeń nad i pod powierzchnią ziemi. Co za tym idzie, zarówno zwieszające się nad naszą własnością gałęzie, jak i sięgające naszej działki korzenie drzewa sąsiada, znajdują się na obcym terenie. Można je zatem legalnie usunąć - wcześniej jednak należy dopełnić pewnych formalności.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wycinka całego drzewa lub krzewu nie jest możliwa bez zgody właściciela danej nieruchomości. Należy również uzyskać stosowne pozwolenie, wydane na wniosek posiadacza nieruchomości. Jest to jednak wyłącznie pozwolenie, a nie nakaz.

Jeśli jednak chodzi tylko o gałęzie, sprawa wygląda nieco inaczej. Możemy usunąć je sami, pod warunkiem że pisemne wezwanie sąsiada do usunięcia czy przycięcia gałęzi nie przyniosło pożądanych skutków.

Jeśli wezwanie do usunięcia gałęzi nie przyniesie skutku, możemy sami zająć się ich przycięciem lub skierować sprawę do sądu
Jeśli wezwanie do usunięcia gałęzi nie przyniesie skutku, możemy sami zająć się ich przycięciem lub skierować sprawę do sądu123RF/PICSEL

Czy sąsiad może zażądać przycięcia gałęzi?

Drzewa i krzewy powinny być sadzone w takiej odległości od granicy działki, by nie dopuścić do ich przechodzenia na teren sąsiedni. Taka sytuacja jednak często ma miejsce. Jeśli gałęzie naszego drzewa wchodzą na teren sąsiada, powinniśmy je usunąć, czyniąc to z własnego gruntu. Można jednak wejść w tym celu także na grunt sąsiedni, a właściciel tego gruntu nie może się temu sprzeciwić. To zgodne z art. 149 Kodeksu cywilnego. W razie wyrządzenia jakiejkolwiek szkody można jednak żądać jej naprawienia.

Jak zmusić sąsiada do przycięcia gałęzi? Z art. 150 Kodeksu cywilnego (korzenie, gałęzie, owoce) wynika, że właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie te korzenie, gałęzie czy owoce, które przechodzą na jego teren z sąsiedniego gruntu.

Samodzielne działania może jednak podjąć w momencie, gdy wcześniej wyznaczył sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Najlepiej uczynić to w formie pisemnej.

Gałęzie sąsiada na mojej działce - co mogę zrobić?

Obcinanie gałęzi drzew sąsiada jest możliwe, o ile po dostarczeniu mu pisma, nie zrobi tego samodzielnie w wyznaczonym terminie. Jak napisać pismo o przycięcie gałęzi? Co powinno zawierać?

Nie istnieje jeden, odgórnie przyjęty wzór pisma o wycięcie gałęzi. Pismo musi jednak zawierać:

  • datę i miejsce sporządzania wniosku
  • dane właścicieli obu działek
  • nagłówek "Wezwanie do usunięcia gałęzi"
  • treść, uzasadniająca potrzebę usunięcia gałęzi, wraz ze wskazaniem konkretnego terminu wycinki i z ewentualnym ostrzeżeniem o skierowaniu sprawy na drogę sądową
  • podpis osoby występującej o usunięcie gałęzi.

Pismo powinno posiadać wstęp, rozwinięcie i zakończenie oraz zwrot "Wzywam do usunięcia". 

Zgodnie z prawem, jeśli po tym terminie sąsiad nadal nie wyciął wskazanych gałęzi, można to zrobić samodzielnie lub też skierować sprawę do sądu. Jeśli sąd uzna żądanie za zasadne, może zobowiązać sąsiada do wycinki.

Przeczytaj również:

***

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas