Czy storczyki lubią słońce? Jak wybrać najlepsze stanowisko?

Urodziwe storczyki często kupujemy pod wpływem impulsu i widoku kolorowych kwiatów. Roślina jest świetnym pomysłem na prezent, więc może pojawić się w naszym mieszkaniu zupełnie niespodziewanie. W takiej sytuacji trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami uprawy storczyków w domu, by cieszyły nas swoim wyglądem jak najdłużej. Zacząć należy od wyboru odpowiedniego stanowiska. Czy storczyki lubią słońce, czy może bardziej służy im cień? Wyjaśniamy.

Jak wybrać najlepsze stanowisko do domowej uprawy storczyka?
Jak wybrać najlepsze stanowisko do domowej uprawy storczyka?123RF/PICSEL

Storczyki w domu: Co trzeba wiedzieć?

Orchidee są roślinami egzotycznymi, pochodzącymi z odległych zakątków świata. Ojczyzną niektórych odmian, w tym popularnego storczyka Phalaenopsis, są tereny południowo-wschodniej Azji. Część z nich wywodzi się z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Między innymi z tego względu do storczyków przylgnęła łatka roślin kapryśnych i trudnych w uprawie w naszej szerokości geograficznej.

To jednak nie do końca prawda! Wymagają co prawda pewnej uwagi i umiejętnie przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych, ale uprawa storczyków nie jest zarezerwowana wyłącznie dla doświadczonych znawców ogrodnictwa. Zastanawiasz się, jak dbać o storczyki? Zacznij od znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca.

Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz w naszym raporcie specjalnym:  Pielęgnacja storczyków bez tajemnic
Wszystko, co musisz wiedzieć o storczykach, znajdziesz w naszym raporcie specjalnym: Pielęgnacja storczyków bez tajemnicINTERIA.PL

Słowo się rzekło, storczyk w doniczce. Gdzie go ustawić?

Dostęp do światła jest jednym z najważniejszych czynników decydującym o prawidłowym rozwoju orchidei i jej bujnym kwitnieniu. Odpowiedź na pytanie: czy storczyki lubią słońce, jest twierdząca, lecz trzeba pamiętać, że w tej kwestii należy zachować umiar.

Rośliny najlepiej rosną na stanowiskach jasnych, ale ze światłem rozproszonym. Możemy ustawić je na okiennych parapetach usytuowanych od strony wschodniej lub zachodniej. Dopuszcza się umieszczenie doniczek ze storczykami od strony południowo-zachodniej, ale w takim wariancie latem nie można zapomnieć o cieniowaniu. Ochronną zaporą może być zasłona lub inna duża roślina, której intensywne nasłonecznienie nie przeszkadza.

Dlaczego nadmiar słońca szkodzi storczykom?

Może on doprowadzić do poparzenia liści, objawiającego się brązowymi lub czarnymi plamami. Reagować należy od razu. Jeśli zignorujemy ten objaw, regeneracja orchidei będzie w zasadzie niemożliwa.

Jak reagują storczyki na niedobór światła?

Storczyki doniczkowe szczególnie są na niego narażone w miesiącach jesiennych i zimowych. Z całą pewnością nie należy przenosić ich np. na klatkę schodową lub ustawiać przy oknach wychodzących na stronę północną. Może to skutecznie zahamować ich wzrost i kwitnienie.

Przez ograniczony dostęp do promieni słonecznych orchidea nie ma możliwości dostatecznie wyschnąć po podlewaniu lub zraszaniu. Trzeba wiedzieć, że rośliny źle reagują na zastoje wody i podlewać je należy dopiero w momencie, kiedy ziemia w doniczce porządnie przeschnie. Bez światła uzyskanie tego efektu stanie się niemożliwe. Konsekwencją będzie gnicie korzeni i zwiększona podatność rośliny na choroby grzybowe.

Bądź czujny! Jeśli liście storczyka zaczynają się przebarwiać i tracą swoją soczystą zieloną barwę, a do tego roślina zrzuca pąki kwiatowe, to sygnał, że stanowisko nie zostało wybrane poprawnie. 

Polecamy: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas