Czy warto zdecydować się na oświetlenie LED?

Technologia LED to z pewnością przyszłość oświetlenia domowego. Jej zalety jak trwałość, energooszczędność i różnorodność zastosowań sprawiają, że wkrótce produkty z wykorzystaniem LED mogą stać się podstawowymi źródłami światła nie tylko we wnętrzach, lecz także w wielu innych obszarach oświetlenia.

Oświetlenie stwarza nastrój...
Oświetlenie stwarza nastrój...materiały prasowe

Lampy LED coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Nic dziwnego, wszak to najtrwalsze i najbardziej energooszczędne źródło światła ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Dlatego ponad połowa Polaków deklaruje zakup lampy LED przy najbliższej okazji. By wybór odpowiedniej lampy był łatwiejszy, poznajmy trochę teorii o tej technologii.

LED, czyli oszczędność na lata

Z punktu widzenia gospodarstw domowych najważniejszą zaletą lamp LED jest znacząco mniejsze zużycie energii (nawet do 90%) niż w tradycyjnych źródłach światła. Ponadto źródła LED są nadzwyczaj trwałe, mogą świecić nawet przez 25 tys. godzin, czyli do 25 lat (przy założeniu ok. 2,5-3 godzin pracy dziennie). Dla porównania - zwykła żarówka ma trwałość wynoszącą 1000 godzin. W zestawieniu z innymi energooszczędnymi źródłami światła, lampy LED są także znacznie bardziej odporne na częste włączania / wyłączania i wahania napięcia. Ze względu na różnorodność kształtów (klasyczny, kulkowy, świecowy), a także typowe trzonki (E14 i E27), można je stosować w tradycyjnych oprawach jako zamienniki klasycznych żarówek (np. popularnej "60"). Na rynku oferowane są także zamienniki żarówek reflektorowych i reflektorowych żarówek halogenowych. Wśród zalet lamp LED należy wymienić także komfort oświetlenia dzięki ciepłobiałej i jednolitej barwie światła, odporność na wstrząsy, czy niewielkie wydzielanie ciepła.

Trwałość produktów LED sprawia, że konsument szybciej zdecyduje się na zmianę oprawy zanim ta przestanie świecić. Coraz wyraźniej rysuje się także nowe oblicze oświetlenia LED - produkty, które stanowią jednolitą całość, będące oprawą i źródłem światła w jednym. Na rynku dostępny jest szereg gotowych rozwiązań do oświetlenia ogólnego, dekoracyjnego czy punktowego. Bez wielkich nakładów finansowych i przebudowy, za pomocą prostych produktów, można wprowadzić do domów różnorodne kolory i efekty świetlne nadające wnętrzu odpowiedni nastrój i wygląd.

Jakość czy jakoś?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy OSRAM wynika, że prawie 70 proc. respondentów kieruje się ceną przy wyborze źródeł światła. Warto jednak zastanowić się, dlaczego niektóre, teoretycznie takie same produkty, są dużo tańsze niż inne. - Decydując się na zakup oświetlenia LED należy mieć na uwadze, że są to z założenia urządzenia skomplikowane. Aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z pojedynczych diod wysokiej jakości oraz dodatkowo być wyposażone w odpowiedni system zasilania. Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często decydują się na etapie produkcji na komponenty słabej jakości, a czasem wręcz rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki i w konsekwencji może okazać się niebezpieczne - mówi dr inż. Andrzej Wiśniewski z firmy OSRAM.

Dlatego należy pamiętać, że marka i cena produktu są wyznacznikiem jakości. Lampy markowych producentów świecą dużo lepszym i zdrowszym światłem i często są objęte nawet kilkuletnią gwarancją. Ponadto koszt zakupu dobrych jakościowo produktów zwróci się dzięki niskiemu poborowi energii oraz długiemu działaniu, a wysoka jakość światła zapewni komfort użytkowania.

Źródło: ledosram.pl

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas