Czym czyścić drewniane meble?

Podpowiemy ci, w jaki sposób uniknąć podstawowych błędów, które często powodują trwałe uszkodzenia naszych ulubionych drewnianych krzeseł, stolików oraz komód i jednocześnie, jak - przy użyciu naturalnych i sprawdzonych metod - sprawić, aby zawsze lśniły czystością i zachwycały nas swoim wyglądem. Wypróbuj kilka z nich, a bardzo możliwe, że czyszczenie i polerowanie mebli wręcz okaże się przyjemnością.

article cover
©123RF/PICSEL

Zacznij od usunięcia kurzu

©123RF/PICSEL

Kluczową sprawą przy pielęgnacji drewnianych mebli jest dobór odpowiednich środków oraz narzędzi czyszczących, jak i regularne oraz staranne powtarzanie czynności. Dzięki temu delikatna powierzchnia nie będzie narażona zarówno na ewentualne trwałe uszkodzenia, ani na działanie czynników zewnętrznych, wliczając w to matowienie.

Przede wszystkim pamiętaj, aby proces czyszczenia mebli zawsze zaczynać od usunięcia kurzu. Czynność tę wykonuj regularnie i przy użyciu niemechacącej się ściereczki, najlepiej z mikrofibry. Przed wykorzystaniem jakiegokolwiek środka przeznaczonego do pielęgnacji drewnianych mebli zawsze zapoznaj się z zaleceniami zamieszczonymi na etykiecie produktu. Każde odstępstwo od wskazówek możesz przypłacić zarysowaniami czy innymi usterkami.

Jeśli chcesz pozbyć się kurzu, używając w tym celu odkurzacza, zamocuj odpowiednią końcówkę, na przykład szczotkę do zbierania zanieczyszczeń. Jeśli jej nie posiadasz, lepiej użyj miękkiej szmatki z mikrofibry. W przeciwnym wypadku narażasz się na zadrapania, które mogą pojawić się na meblach.

Na rynku dostępnych jest wiele chemicznych środków do czyszczenia mebli. Do tych najpopularniejszych należą różnego rodzaju woski, emulsje czy spraye. W wielu przypadkach równie dobrze mogą je zastąpić domowe, mniej lub bardziej oczywiste sposoby. Czy wiesz, że w utrzymaniu mebli w nienagannym stanie może pomóc ci herbata, pasta do obuwia, rozcieńczona oliwa z oliwek czy nawet białko jaja? Jeśli nie, sprawdź, jak możesz je w tym celu wykorzystać.

Czyszczenie drewnianych mebli a herbata

©123RF/PICSEL

Do czyszczenia drewnianych powierzchni - poza różnymi sprayami czy emulsjami - możesz swobodnie użyć pitej codziennej przez siebie herbaty. Jak ją wykorzystać? Wystarczy, że zaparzysz kilka torebek w litrze wody i odstawisz do wystygnięcia. Po kilkudziesięciu minutach w chłodnym naparze zamocz miękką ściereczkę z mikrofibry, starannie wyciśnij, a następnie przetrzyj nią powierzchnie mebli. Pamiętaj, aby po zabiegu pielęgnacyjnym bardzo dokładnie osuszyć meble przy użyciu suchej szmatki tak, aby nie zalegała na nich żadna wilgoć. Napar z herbaty możesz także swobodnie wykorzystać do czyszczenia drewnianych podłóg.

Czyszczenie mebli a ocet

Do polerowania drewnianych mebli możesz wykorzystać również wymieszaną z octem oliwę z oliwek. Jak jej użyć? Połącz oliwę z oliwek z octem w proporcjach 3 do 1 i przelej mieszankę do butelki z atomizerem. Następnie spryskaj szmatkę z mikrofibry sporządzonym przez siebie płynem i bardzo dokładnie wypoleruj nią całą powierzchnię drewnianego mebla. Dzięki temu prostemu zabiegowi twoje ulubione stoliki czy komody nie tylko będą lśniły czystością, ale jednocześnie odzyskają dawny połysk i blask.

Czyszczenie mebli a pasta do butów

©123RF/PICSEL

Jeśli masz w domu meble wykonane z drzewa owocowego, możesz je oczyścić i przywrócić im dawny blask przy użyciu pasty do butów. Wystarczy, że niewielką ilość specyfiku naniesiesz na drewnianą powierzchnię miękką szmatką i starannie ją wypolerujesz. Będzie lśnić.

Czyszczenie mebli ze skórzaną tapicerką a białko jaja

Jeśli chcesz wyczyścić meble pokryte skórzaną tapicerką, możesz wykorzystać w tym celu... białko jaja. Wystarczy, że ubijesz je na sztywną pianę, a następnie - przy użyciu miękkiej ściereczki, najlepiej z mikrofibry - wmasujesz go w skórę. Po upływie kilku godzin czynność należy powtórzyć, ale wykorzystując w tym celu już nie białko, tylko specjalną pastę do polerowania.

Czyszczenie mebli drewnianych a rozcieńczona oliwa

Na wykonanych z drewna meblach często pojawiają się białe, nieefektowne plamy czy ślady po stawianych na nich wilgotnych naczyniach. Aby skutecznie się ich pozbyć, wystarczy użyć mieszanki sporządzonej na bazie oliwy z oliwek i octu. Połącz je w równych proporcjach, a następnie starannie wypoleruj powierzchnię.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas