Czym czyścić fugi? Cztery sprawdzone sposoby

Brudne fugi to zmora nas wszystkich. Pozbycie się tworzących na nich zabrudzeń i osadów do zadań łatwych nie należy, choćby z uwagi na zalegającą w łazience wilgoć. Aby rozprawić się z problemem, najczęściej sięgamy po silne detergenty, których użycie często i tak nie gwarantuje osiągnięcia pożądanych rezultatów. Dobrą alternatywą mogą okazać się sprawdzone domowe metody. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak do czyszczenia fug wykorzystać sodę oczyszczoną, sok z cytryny, proszek do pieczenia i ocet spirytusowy. Zastosuj, a fugi będą lśnić, jak nigdy.

Czym wyczyścić fugi?
Czym wyczyścić fugi? ©123RF/PICSEL

Papka z sody oczyszczonej

Użyj sody oczyszczonej
©123RF/PICSEL

Papka na bazie sody oczyszczonej jest bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Składniki niezbędne do jej przygotowania masz już prawdopodobnie w domu. Potrzebne będą: soda oczyszczona, woda utleniona oraz płyn do mycia naczyń. Poza tym trzeba mieć w zasięgu ręki szczoteczkę do zębów i dwie ściereczki - jedną przeznaczoną do wycierania na sucho i drugą - na mokro.

Sposób przygotowania

Wsyp do miski 80 g sody oczyszczonej, a następnie wlej do niej tyle wody utlenionej, aby uzyskać konsystencję papki. Na koniec dodaj płyn do mycia naczyń. Całość dokładnie wymieszaj za pomocą szczoteczki. Gotową papkę nałóż na fugi i pozostaw na co najmniej dziesięć minut. Następnie wyszoruj dokładnie powierzchnię za pomocą gąbki. Pozostałości po paście usuń mokrą szmatką. Na koniec całą oczyszczaną powierzchnię wypoleruj suchą szmatką.

Sok z cytryny

Osady z kamienia, silne zabrudzenia czy ślady po pleśni pomoże także usunąć sok z cytryny. Wystarczy wymieszać go z solą, najlepiej gruboziarnistą, aż do uzyskania konsystencji pasty. Gotową mieszankę należy rozprowadzić na fugach, najlepiej wykorzystując w tym celu szczoteczkę do zębów i zostawić na kilkanaście minut. Następnie całą powierzchnię starannie oczyścić szmatką i obficie spłukać wodą.

Ocet spirytusowy

Wykorzystaj ocet
©123RF/PICSEL

Sposobem na czyste fugi jest również wykorzystanie jednego z najpopularniejszych środków czyszczących, czyli octu. Wystarczy połączyć go z wodą w proporcjach 1:2 i wyszorować mieszanką fugi, wykorzystując w tym celu szczoteczkę do zębów. Po całym zabiegu starannie oczyść płytki i wypoleruj je miękką szmatką.

Ocet spirytusowy i płyn do mycia naczyń

Bardzo skuteczne w walce z zanieczyszczeniami powstającymi na fugach okazuje się połączenie octu spirytusowego z płynem do mycia naczyń. Wystarczy wlać do miski pół litra octu spirytusowego i dodać do niego łyżkę płynu do mycia naczyń. W gotowej mieszance zamocz szczoteczkę do zębów i wyczyść nią zabrudzone fugi. Mieszankę możesz też przelać do butelki i rozpylić bezpośrednio na fugach.

Proszek do pieczenia

Wykorzystaj proszek do pieczenia
©123RF/PICSEL

Przy użyciu szczoteczki do zębów nanieś proszek do pieczenia na zabrudzone fugi i pozostaw na kilkanaście minut, aby mógł działać. Następnie zamocz w wodzie miękką ściereczkę i wytrzyj nią starannie fugi, po czym oczyść starannie całą wyłożoną kafelkami powierzchnię.

Pasta do zębów

W pozbyciu się wszelkich zabrudzeń z fug pomoże również pasta do zębów. Wystarczy rozprowadzić ją szczoteczką i pozostawić na fugach przez co najmniej godzinę. Po tym czasie zarówno fugi jak i kafelki trzeba oczyścić miękką szmatką i spłukać obficie wodą. Przy czym warto pamiętać, że pasty można wyłącznie użyć do białych fug.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas