Czym czyścić lampy?

W ferworze generalnych porządków - skupieni na polerowaniu mebli, pucowaniu okien i gorączkowym odkurzaniu - często zapominamy o usunięciu zanieczyszczeń osiadających na naszych lampach. A to kardynalny błąd, ponieważ często są one siedliskiem rozmaitych zarazków, wyjątkowo uciążliwych, a wręcz niebezpiecznych przede wszystkim dla dzieci, osób wrażliwych na zanieczyszczenia pyliste i alergików. Poniżej znajdziesz wskazówki, przy użyciu jakich środków czyścić abażury wykonane z różnych materiałów.

article cover
©123RF/PICSEL

Od czego najlepiej zacząć?

©123RF/PICSEL

Zanim przystąpisz do porządków, dokładnie sprawdź, czy czyszczone przez ciebie sprzęty są odłączone od prądu, a następnie wykręć z oprawek żarówki i starannie je odkurz. Najlepiej użyć w tym celu miękkiej szmatki lub gąbki. Można też wykorzystać wacik.

Jak czyścić szklane klosze?

Często nasze mieszkania wyposażone są w klosze wykonane ze szkła. Jak najlepiej je czyścić? Zamocz w wodzie zmieszanej z mydłem miękką szmatkę albo gąbkę, a następnie powtórz czynność, ale z wykorzystaniem już samej wody i dokładnie osusz czyszczoną powierzchnię. Podobną technikę pielęgnacji możesz również wykorzystać do czyszczenia abażurów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Czym czyścić abażury płócienne?

©123RF/PICSEL

Wyjątkową ostrożność powinniśmy zachować w przypadku czyszczenia abażurów płóciennych. Pamiętajmy, że raczej nie wolno ich moczyć. Chyba że wskazówki pochodzące od producenta tego nie zabraniają. Wówczas możemy je oczyścić w taki sam sposób, jak abażury bawełniane, czyli uprać w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

Czym czyścić abażury wykonane z pergaminu?

Restrykcje obowiązują także przy czyszczeniu delikatnych abażurów wykonanych z pergaminu. Ich w żadnym przypadku nie powinniśmy moczyć. Do oczyszczania najlepiej wykorzystać odkurzacz z cienką końcówką, miękką ściereczkę lub kawałek czerstwego chleba.

Do czyszczenia niektórych abażurów, jak na przykład tych wykonanych z chintzu, powinniśmy użyć co najwyżej wilgotnej szmatki albo gąbki.

Czym czyścić abażury słomkowe?

Surowe mleko oraz woda z dodatkiem soli może okazać się doskonałym środkiem służącym do pielęgnacji abażurów słomkowych. Należy zmoczyć w nim miękką szmatkę, następnie starannie oczyścić abażur, a po całym zabiegu solidnie go osuszyć.

Jak czyścić abażury wykonane z bawełny?

©123RF/PICSEL

Najprostszym zadaniem wydaje się pielęgnacja abażurów wykonanych z tradycyjnych tkanin, takich jak przykładowo bawełna. Od czego najlepiej zacząć? Od ich starannego odkurzenia. Jeśli zabrudzenia są silne, konieczne może okazać się zastosowanie bardziej inwazyjnych metod czyszczenia. Abażur wykonany z tkanin możemy m.in. wyprać w letniej wodzie połączonej z delikatnym środkiem czyszczącym.

Warto pamiętać, że aby skutecznie uniknąć mało efektownych zacieków, po praniu materiał należy szybko i starannie osuszyć. Niektóre panie domu, w przypadku uporczywych zabrudzeń, zalecają tak zwane czyszczenie na sucho przy pomocy bardzo silnych środków.

Czym czyścić abażury z wikliny?

Sprawdzona i niezastąpiona w kuchni soda oczyszczona świetnie sprawdzi się jako środek służący do oczyszczania abażurów wykonanych z wikliny. Jak jej użyć? Połącz ją z wodą, a następnie zamocz w mieszance miękką szmatkę i dokładnie przetrzyj abażur.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas