Czym czyścić meble z wikliny?

Lato tuż tuż, zatem lada chwila ustawimy na naszych tarasach, balkonach czy w ogródkach wiklinowe meble. Czym najlepiej je wyczyścić i jak je zakonserwować, żeby nie zmatowiały pod wpływem wilgoci i nie ciemniały na skutek działania ostrego słońca? Poniżej przedstawiamy wam najskuteczniejsze - mniej lub bardziej popularne - sposoby, które sprawią, że wiklinowe meble będą służyły nam przez cały sezon i cieszyły nasze oko ładnym wyglądem.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak pozbyć się kurzu z wikliny?

©123RF/PICSEL

Wiklina najbardziej doceniania jest za to, że stwarza nieograniczone możliwości dekoracyjne. Poza tym jest wytrzymała, wygodna i stosunkowo tania. Niestety, ma to do siebie, że traci swój urok i szybko się niszczy, jeśli nie jest odpowiednio oczyszczana. Jak zatem powinien wyglądać prawidłowy zabieg pielęgnacyjny?

* Najważniejsza zasada dotyczy regularnego pozbywania się kurzu, bo on jak wiadomo uwielbia osiadać na wiklinie. Aby skutecznie się go pozbyć, regularnie odkurzaj meble miękką ściereczką wykonaną z mikrofibry lub miotełką z piór.

* Jeśli kurz mimo naszych wysiłków nadal zalega w kącikach wiklinowych mebli, możesz wykorzystać do oczyszczania pędzel do malowania o miękkim włosiu lub szczoteczkę do mycia zębów.

* Aby zabezpieczyć wiklinowe meble przed osadzaniem kurzu, warto też wykorzystać tradycyjny odkurzacz. Pamiętaj tylko, żeby zawsze używać sprzętu na najniższym poziomie ssania i nakładać odpowiednią końcówkę ze szczoteczką, aby nie uszkodzić mebli.

Czym najlepiej czyścić wiklinę?

©123RF/PICSEL

Co najmniej raz na dwanaście miesięcy wiklina wymaga starannego czyszczenia. Czym bezpiecznie ją umyć?

*Jeśli zabrudzenia nie są zbyt uporczywe, można sięgnąć po sprawdzone domowe preparaty pielęgnacyjne, czyli sodę oczyszczoną i cytrynę. Tą pierwszą w ilości dwóch łyżeczek wystarczy rozpuścić w litrze ciepłej wody, a następnie w gotowej mieszance zamoczyć miękką szmatkę, dokładnie ją odcisnąć i wyczyścić nią zabrudzone meble.

* Cytryna również może nam się przydać. Wystarczy pokroić ją na plasterki i przetrzeć nimi powierzchnię wiklinowych mebli, a następnie oczyścić wilgotną szmatką. Świeżą cytrynę można też śmiało zastąpić kwaskiem cytrynowym. Wystarczy rozpuścić jedną łyżeczką preparatu w litrze ciepłej wody.

* Do pozbycia się uporczywych zabrudzeń można też wykorzystać mieszankę na bazie litra wody, czterech łyżek wody utlenionej i czterech łyżek soku z cytryny lub dwóch łyżeczek kwasku cytrynowego.

* Jeśli chcesz przywrócić meblom z wikliny piękną barwę, użyj mieszanki na bazie litra wody, czterech łyżek amoniaku i łyżki soli.

* Jeśli na twoich meblach pojawiła się pleśń, przetrzyj je mieszanką w proporcjach 25% octu spirytusowego i 75% wody, a następnie lekko oczyść odciśniętą szmatką namoczoną wcześniej w ciepłej wodzie.

Warto wiedzieć

©123RF/PICSEL

* Wilgoć sprawia, że wiklina ulega deformacji i pojawiają się na niej plamy, dlatego nie pozwól, alby lała się na nią woda, nie impregnuj jej.

* Do czyszczenia wikliny nigdy nie używaj twardej szczotki, drucianych zmywaków czy innych ostrych sprzętów. Mogą one spowodować poważne uszkodzenia materiału, a w przypadku polakierowanej wikliny – zniszczyć powierzchnię.

* Po każdym zabiegu czyszczenia mebli wiklinowych dokładnie je osusz. Jaka metoda jest najbezpieczniejsza? Meble wykonane z tego materiału najlepiej pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, ale nie na ostrym słońcu.

* Nie naciskaj na listwy mebli z wikliny, aby uniknąć ich zniszczenia.

* Poduszki zawsze zdejmuj przed czyszczeniem mebli i pierz je, dostosowując metodę do rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas