Czym czyścić przypalone żelazko?

Żelazko to sprzęt niezwykle praktyczny, funkcjonalny i prosty w użyciu. Niestety, ma to do siebie, że bardzo często brudzi się powierzchnia jego stopy, a nie ma nic bardziej irytującego niż nieefektowne ślady pozostawione na ulubionych ubraniach. Podpowiemy wam, jak przy użyciu prostych sposobów i łatwo dostępnych, domowych środków, takich jak sól, ocet spirytusowy czy woda destylowana, pozbyć się nieefektownych zanieczyszczeń i przywrócić swojemu żelazku dawny blask, jednocześnie go przy tym nie uszkadzając.

article cover
©123RF/PICSEL

Przed czyszczeniem odłącz żelazko od prądu

©123RF/PICSEL

Kluczową zasadą jest ustalenie, czy czyszczone żelazko jest odłączone od prądu. Musimy to sprawdzić, zanim zabierzemy się za jakiekolwiek czynności pielęgnacyjne. Nie warto też sięgać po gotowe detergenty, bo w tym przypadku mogą znacznie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Lepiej postawić na sprawdzony ocet spirytusowy, wodę destylowaną i sól kuchenną. Oto, jak ich użyć.

Jak czyścić żelazko solą i octem?

Jedną z metod na skuteczne pozbycie się zanieczyszczeń ze stopy żelazka jest wykorzystanie mieszanki octu oraz soli przyrządzonej w proporcji 1:1. Następnie namoczoną w nim miękką szmatką starannie czyścimy stopę żelazka. Gdy wszelkie zabrudzenia i osady uda się nam usunąć, płytę żelazka wycieramy dokładnie wodą destylowaną.

Niektóre panie domu sugerują, że zanim przystąpimy do czyszczenia, żelazko należy rozgrzać, odłączyć od prądu, a następnie wyczyścić mieszanką na bazie octu i soli.

Jak wyczyścić żelazko octem spirytusowym?

©123RF/PICSEL

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z żelazka jest wykorzystanie samego octu spirytusowego. Zanim przystąpimy do czynności pielęgnacyjnych, sprzęt należy lekko ogrzać, a następnie odłączyć od prądu. Następnie stopę żelazka starannie przecieramy miękką szmatką nasączoną octem. W przypadku bardzo silnych zabrudzeń warto dodać do octu sodę oczyszczoną i sporządzoną na ich bazie pastą czyścić powierzchnię żelazka. Pamiętaj, że tej ostatniej metody nie należy stosować w pielęgnacji sprzętów wykonanych z teflonu, ponieważ można je trwale uszkodzić.

Czym wyczyścić otwory na parę?

Ocet przyda nam się także do usuwania nagromadzonego w otworach na parę brudu oraz wszelkich osadów spowodowanych używaniem twardej wody. Wystarczy, że namoczymy w nim pałeczki do uszu i oczyścimy wspomniane upusty na parę. Pamiętajmy, aby do tego rodzaju czynności pielęgnacyjnych nie używać pod żadnym pozorem żadnych ostrych narzędzi, zwłaszcza noży, ponieważ możemy trwale uszkodzić płytę żelazka.

Jak usunąć osady ze stopy żelazka?

©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy pozbyć się ze stopy żelazka różnego rodzaju substancji oleistych, powinniśmy wykorzystać w tym celu amoniak. Wystarczy, że zamoczymy w nim miękką szmatkę i starannie przetrzemy nią zimną i suchą stopę żelazka. Czynność tę należy powtórzyć, ale już z wykorzystaniem wyłącznie samej wody. Ślady po wszelkich osadach powinny zniknąć.

Jeśli z kolei przywierająca do stopy żelazka substancja jest woskowa lub zbliżona konsystencją do wosku, należy nastawić sprzęt na najwyższą temperaturę i prasować nim gazetę - do momentu aż wszelkie zabrudzenia uda się usunąć.

Jak wyczyścić żelazko?

W pozbyciu się zanieczyszczeń ze stopy żelazka pomoże także sprawdzona w kuchni sól. Jak jej użyć? Rozsyp sól na papierze, najlepiej na kartce i prasuj ją ciepłym żelazkiem - do momentu aż zrobi się gładka. Dzięki tej prostej metodzie stopa twojego urządzenia będzie jak nowa.

Jak wyczyścić zbiornik żelazka?

Na koniec krótka instrukcja czyszczenia zbiornika z wodą. Zmieszaj wodę z octem w proporcjach 1:1. Następnie wlej mieszaninę do zbiornika, włącz żelazko i pozwól, żeby przez kilka minut parowało. Pozostałą cześć roztworu usuń, wlej do zbiornika samą wodę i pozwól, żeby ponownie żelazko przez kilka minut parowało. Dzięki tej prostej metodzie pozbędziesz się wszelkich osadów. Pamiętaj, żeby nie prasować ubrań tuż po czynnościach pielęgnacyjnych, bo możesz je uszkodzić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas