Czym jest paragon kelnerski? Skarbówka apeluje, by zgłaszać oszustwa
Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed paragonami kelnerskimi, które wydawane są zamiast paragonu fiskalnego. Jest to niezgodne z przepisami i może skończyć się dla kelnera poważnymi konsekwencjami. Skarbówka zachęca, by zgłaszać, gdy dojdzie do przewinienia.
Czym jest paragon kelnerski?
Paragon kelnerski bywa wypisany odręcznie, na bloczku oznaczonym jako "pokwitowanie wpłaty", ale może również wyglądać podobnie do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, ponieważ nie pochodzi z wydruku z kasy fiskalnej. Wydawanie takich paragonów jest niezgodne z prawem i wiąże się z poważnymi konsekwencjami zarówno dla kelnera jak i kierownika zmiany i właściciela restauracji. Paragon kelnerski może służyć jedynie do rozliczeń pracodawcy z pracownikami.
Wydania paragonu kelnerskiego zamiast fiskalnego to dość jasny sygnał, że transakcja nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej i przedsiębiorca nie zapłacił od niej podatku! To sposób na ukrycie prawdziwych dochodów.
Jak wygląda paragon fiskalny? Ma kilka charakterystycznych cech
Paragon fiskalny ma kilka charakterystycznych cech takich jak:
- oznaczenie paragon fiskalny
- numer NIP, nazwa i adres sprzedawcy
- logo fiskalne i numer unikatowy kasy.
Bywa, że kelnerzy są zmuszani do nierejestrowania transakcji na kasach fiskalnych i wydawania paragonów kelnerskich. Jest to praktyka niezgodna z prawem, która może skończyć się bardzo nieprzyjemnie zarówno dla kelnera jak i kierownika zmiany oraz finalnie właściciela restauracji.
Nie dostałeś paragonu fiskalnego? Oto, gdzie możesz to zgłosić
W sytuacji, gdy klient nie otrzymał paragonu fiskalnego i podejrzewa, że właściciel restauracji ukrywa dochody, może zgłosić przestępstwo w:
- w urzędzie skarbowym
- pod bezpłatnym telefonem interwencyjnym - 800 060 000
- e-mailem na skrzynkę powiadomKAS@mf.gov.pl.
Zobacz również: