Reklama

Politycy zapowiadają zmiany. Powrócą niedziele handlowe?

Decyzja sprzed lat dotycząca zamknięcia sklepów w niedziele nie spodobała się wszystkim obywatelom, a temat ten do dziś wywołuje spore poruszenie wśród społeczeństwa. Tym razem do zakazu handlu w niedziele odnieśli się politycy Trzeciej Drogi. W ich obietnicach wyborczych nie zabrakło uwolnienia handlu w dwie niedziele w miesiącu.

Obietnice wyborcze Trzeciej Drogi. Powróci handel w niedziele?

W sobotę 9 września w Warszawie miał miejsce kongres Trzeciej Drogi "Gospodarka, do przodu!". Sojusz Polski 2050 i PSL zaprezentował swoje główne obietnice wyborcze, wśród których nie zabrakło częściowego zniesienia handlu w niedzielę. "Dlatego my, Trzecia Droga, mówimy: nie będziemy wam mówić, co macie robić z waszymi niedzielami. Uwolnimy handel w dwie niedzielę w miesiącu, bo on jest nam dzisiaj potrzebny" - zapowiedział Szymon Hołownia. 

Jak się okazuje, Trzecia Droga zamierza otworzyć sklepy w dwie niedzielę w miesiącu pod pewnym warunkiem. "Uszanowanie dla praw pracowników, którzy w te niedziele będą musieli pracować. To musi się wiązać z większym wynagrodzeniem. Z dniami wolnymi, które będą oddane za te niedziele, żebyś miał czas dla rodziny. Dlatego dofinansujemy Państwową Inspekcję Pracy" - mówił.

Zobacz także: 500 plus dla seniora wzrośnie w przyszłym roku. Kto może dostać świadczenie?

Reklama

Niedziele handlowe 2023. Kiedy wypadają?

W 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Początkowo zakaz dotyczył pierwszej oraz ostatniej niedzieli miesiąca. W kolejnym latach doszło do zaostrzenia przepisów. 

Obecnie zakaz handlu nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. 

Zobacz także: Dodatkowe 230 zł do emerytury. Na pieniądze mogą liczyć wybrani seniorzy. Nie wypłaci ich ZUS

W związku z tym na 2023 rok przewidziano jedynie siedem niedziel handlowych. Większość z nich wypadła już minionych miesiącach, a na dwie ostatnie trzeba poczekać aż do grudnia. 

Niedziele handlowe w 2023 roku to: 

  • 29 stycznia
  • 2 i 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 i 24 grudnia

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakaz handlu w niedziele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy