Czym najlepiej podlewać i nawozić kwiaty?

Pielęgnując nasze kwiaty możemy bardzo łatwo popełnić błąd, który sprawi, że zamiast pięknie rosnąć, będą z dnia na dzień coraz bardziej marnieć. Wystarczy, że zbyt obficie je nawodnimy albo użyjemy do nawożenia nieodpowiednich środków. Jakich zasad warto się trzymać i na jakie preparaty postawić? Przede wszystkim najbezpieczniejsze jest to, co naturalne. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne wskazówki.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak podlewać kwiaty: Zasady

©123RF/PICSEL

Na początek kilka żelaznych zasad w sprawie tego, jak powinny być nawadniane kwiaty:

- Do podlewania kwiatów najlepiej użyć ustanej wody, Idealnie sprawdza się deszczówka, ale z racji tego, że nie zawsze jest pod ręką, równie dobrze może ją zastąpić woda bezpośrednio czerpana z kranu. Najlepiej odstawić ją na noc i dopiero rankiem skutecznie nawilżyć nią kwiaty.

- Z pielęgnacją nie warto nadmiernie przesadzać. Obfite podlewanie bardziej zaszkodzi niż pomoże roślinom.

- Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru wilgoci z podstawki, umieść na niej niewielką ilość żwirku używanego do wyścielania dna kocich kuwet. Błyskawicznie wchłonie nadmiar wody.

- Warto pamiętać, że nadmierne podlewanie zakwasza ziemię, co nie służy kwiatom - zwłaszcza azaliom, storczykom i paprotkom.

Nawożenie roślin a woda mineralna

©123RF/PICSEL

Nie masz pomysłu, jak skutecznie i szybko nawozić swoje ulubione kwiaty doniczkowe? Sięgnij po bogatą w cenne składniki wodę mineralną, dzięki której nasze rośliny zyskają dodatkowe wzmocnienia. Pamiętajmy, że w przypadku kwiatów optymalnym rozwiązaniem jest woda niegazowana, wysokozmineralizowana albo co najwyżej lekko gazowana.

Nawożenie roślin a woda z ziemniaków

Równie skutecznym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie do nawożenia roślin bogatej w skrobia wody pozostałej po gotowaniu ziemniaków. Jedyny warunek, który powinniśmy spełniać, to ten, że woda nie powinna być posolona.

Nawożenie roślin a skorupki jaj

©123RF/PICSEL

Zajadasz się jajkami? Nie wyrzucaj skorupek, które zostaną ci po ich spałaszowaniu. Możesz ich swobodnie użyć do poprawy kondycji swoich kwiatów. Wystarczy, że je pokruszysz i wymieszasz z warstwą ziemi lub namoczysz w wodzie i zasilisz nimi kwiaty. Ta naturalna metoda nawożenia roślin nie jest wskazana jedynie w przypadku azalii, paproci czy storczyków. W podobny sposób do zasilania kwiatów możesz wykorzystać niezastąpione w kuchni i w pielęgnacji cery drożdże.

Fusy a nawożenie roślin

Jeśli twoim ulubionym napojem jest kawa, nie pozbywaj się pochopnie pozostałości po niej, czyli fusów. Mogą idealnie się sprawdzić w zasilaniu roślin. Jak konkretnie ich w tym celu użyć? Wystarczy, podobnie jak skorupki z jaj, połączyć je z wierzchnią warstwą ziemi. Jedyne ograniczenie w zastosowaniu tej metody dotyczy gatunków roślin, które rosną na kwaśnym podłożu lub tych o odczynie obojętnym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas