Czym podlewać ogórki? Jak często to robić?
Woda stanowi główny składnik ogórków, dlatego wymagają one częstego i regularnego podlewania. To pozwoli roślinie na prawidłowy rozwój i obfite plony, ale istotne jest też to, aby nie przesadzić w drugą stronę. Zbyt intensywne nawadnianie może doprowadzić do przelania i pojawienia się chorób grzybowych. Najważniejsze jest znalezienie złotego środka, który pomoże w prawidłowej pielęgnacji tych warzyw. Dodatkowo wiedza na temat różnic w podlewaniu ogórków gruntowych, a tych uprawianych w szklarni czy pod folią, pomoże ci w lepszej ich pielęgnacji i otrzymania obfitszych plonów. Czym podlewać ogórki? Jak często to robić? Wyjaśniamy poniżej.
Spis treści:
Jak podlewać ogórki?
Podlewanie ogórków jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala im prawidłowo wzrastać i rozwijać się. Aby plony były smaczne i obfite, liczy się regularne, a zarazem prawidłowe podlewanie. Zbyt obfite nawadnianie może doprowadzić do przelania upraw oraz rozwoju chorób grzybowych, gdyż wilgotne środowisko to dla nich idealne miejsce.
Do podlewania ogórków nie nadaje się zimna woda prosto ze studni czy sieci, gdyż warzywa mogą doznać szoku termicznego. Najlepiej jest stosować letnią i odstaną wodę: wystarczy na cały dzień postawić wodę z beczką w słonecznym miejscu, aby ciecz zdążyła się ona nagrzać, i taką podlewać uprawy. Podczas dużych upałów ogórki należy nawadniać nawet dwa razy dziennie, ponieważ ich zapotrzebowanie na wodę w tym okresie wzrasta.
Podlewanie ogórków gruntowych
Zapotrzebowanie ilościowe na wodę uzależnione jest od warunków atmosferycznych oraz fazy rozwoju rośliny. Sprawdzona metoda to częste, ale umiarkowane podlewanie ogórków, co pozwoli im na prawidłowy wzrost. Gleba lekko piaszczysta wymaga częstszego podlewania, natomiast gliniana nieco rzadszego. Jeśli temperatura nie przekracza 27 stopni Celsjusza, wystarczy ogórki gruntowe podlewać co dwa dni. W duże upały zalecane jest nawadnianie upraw dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem. Ilość wody na jedną roślinę waha się między dwoma a pięcioma litrami podczas każdego podlewania.
Ogórki największe zapotrzebowanie na wodę mają w okresie wiązania owoców i samego owocowania. Ilość ta zmniejsza się w innych okresach, ale oczywiście nie można wtedy dopuścić do tego, aby gleba była sucha. Jeśli liście są żółte i usychają, jest to znak, że roślina wymaga dodatkowego nawodnienia. Niedobory wody powodują, że owoce stają się gorzkie i dojrzewa ich o wiele mniej.
Jak podlewać ogórki spod folii lub szklarniowe?
Pielęgnacja ogórków spod folii lub szklarniowych różni się nieco od uprawy ogórków gruntowych. Łączy je jednak ta sama zasada: częstotliwość podlewania powinna być dostosowana do temperatury otoczenia i fazy rozwoju warzyw. Pod osłoną rosną one szybciej i dają obfitsze plony, dlatego też trzeba pamiętać o systematycznym i prawidłowym podlewaniu. W szklarniowych warunkach zapotrzebowanie jednej rośliny wynosi około trzech litrów wody na dobę, której temperatura powinna wynosić mniej więcej 20 stopni Celsjusza.
Ogórki uprawiane pod przykryciem wystarczy podlewać rzadziej, co dwa lub trzy dni w okresie intensywnego wzrostu. Czynność tę wykonuj rano lub wieczorem, gdyż jest to najlepsza pora na nawadnianie upraw. Na noc zamykaj drzwi szklarni oraz wietrz pomieszczenie w ciągu dnia, ponieważ pozwoli to utrzymać prawidłową wilgotność powietrza w środku. Dla ułatwienia zadania warto wewnątrz postawić wiaderko z wodą, która będzie parować.
O czym należy pamiętać podczas nawadniania ogórków?
Należy pamiętać o tym, że ogórki mają powierzchowny system korzeniowy, co w praktyce oznacza, że nie rosną one w głąb ziemi. To bardzo ważne w kwestii podlewania roślin, gdyż pomoże to uniknąć zgnilizny korzeni. Nie podlewaj rośliny po liściach i dbaj o to, aby ziemia była lekko wilgotna, ale nie sucha. Drugą kwestią jest dbanie o to, aby gleba wokół warzyw była zawsze lekko spulchniona, co zapewni lepszą cyrkulację powietrza. Warto zwrócić na to uwagę zawsze po podlaniu ogórków, bo właśnie wtedy często tworzy się skorupa z ziemi.
Zobacz też: