Czym podlewać skrzydłokwiaty? Trik z cukrem to hit

Skrzydłokwiat to jedna z najchętniej i najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Nic dziwnego - nie ma zbyt wielkich wymagań, choć warto pamiętać, że nie lubi przeciągów, nadmiernego podlewania i skrajnego przesuszenia. Wtedy jego liście nieestetycznie żółkną, a nawet brązowieją. Na szczęście, prosty trik z cukrem pozwoli nam cofnąć te szkody.

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin w Polsce
Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin w Polsce 123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat, inaczej skrzydłolist (Spathiphyllum Adans.) to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, obejmujący 49 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo - Wschodniej oraz z Zachodniej Oceanii. Roślina ta cieszy się w Polsce ogromną popularnością, bo nie tylko pięknie wygląda, ale dodatkowo czyści i filtruje powietrze, pochłaniając niebezpieczne związki, także te wydzielane przez meble (szczególnie nowe) i wykładziny. Skrzydłokwiat pochłania również promieniowanie z urządzeń elektrycznych i elektronicznych, nawilża powietrze oraz unieszkodliwia zarodniki pleśni.

Skrzydłokwiat w domu: Co lubi ta roślina?

Decydując się na zakup skrzydłokwiatu do domu, pamiętajmy, że to roślina, która uwielbia wilgoć. Mimo to, należy uważać, by jej nie przelać. Zamiast tego warto regularnie zraszać jej listki albo nalewać wodę do spodeczka, na którym postawiona jest doniczka. Samą doniczkę należy umieścić w zacienionym miejscu, ponieważ skrzydłokwiat nie lubi bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi.

Czym podlewać skrzydłokwiat, by ładnie rósł?

Skrzydłokwiat należy podlewać regularnie, zawsze wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie, więc latem nawet do 3-4 razy w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym podlewanie należy ograniczyć do jednego razu na tydzień.

Do podlewania skrzydłokwiatu najlepiej wykorzystać miękką, przefiltrowaną lub przegotowaną, odstaną wodę o temperaturze pokojowej. W sytuacji, gdy doprowadzimy już do przesuszenia rośliny, powinniśmy podlewać ją stopniowo, niezbyt dużą ilością wody. Gdy podlejemy ją zbyt obficie, jej korzenie zaczną gnić.

Skrzydłokwiat nie tylko oczyszcza powietrze, ale wprowadza również do domu radość i szczęście
Skrzydłokwiat nie tylko oczyszcza powietrze, ale wprowadza również do domu radość i szczęście123RF/PICSEL

Cukier do wody: Czy warto tak podlewać skrzydłokwiaty?

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się właściciele skrzydłokwiatów jest żółknięcie liści rośliny. To jasny sygnał, że skrzydłokwiat nie czuje się dobrze i wymaga uwagi. Jeżeli liście skrzydłokwiatu żółkną, a na końcach brązowieją i usychają, to znak, że roślina potrzebuje więcej wilgoci. Brązowe liście pojawiają się natomiast wtedy, gdy trzymamy ją w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła lub nadmiernie ją podlewamy. W tej sytuacji powinniśmy nie tylko zmienić zasady pielęgnacji, ale zadziałać na już widoczne objawy chorobowe. Jednym ze sposobów jest zastosowanie wody z cukrem.

Aby przygotować środek naprawczy dla naszej żółkniejącej rośliny, musimy przygotować łyżkę cukru i litr wody. 

Przygotowanie: 

  1. Rozpuść 1 łyżkę cukru w 1 litrze przegotowanej wody. 
  2. Dokładnie wymieszaj i poczekaj, aż płyn ostygnie. 

Tak przygotowaną miksturą podlewaj skrzydłokwiat raz w miesiącu, pamiętając jednak, by go nie przelać.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas