Instrukcja obsługi skrzydłokwiatu. Będzie rósł jak na drożdżach i zakwitnie

Skrzydłokwiat to jeden z najpopularniejszych roślin doniczkowych, który zdobi nasz dom. Nie ma sensu nikogo przekonywać do rozpoczęcia jego uprawy, ponieważ jego wygląd zachęca do tego, aby stał wdzięcznie w naszym pokoju. Warto dodać, że może również oczyszczać powietrze i być naturalnym filtrem, co tylko przemawia na jego korzyść. Okazuje się, że w opinii wielu osób istnieje przekonanie, że skrzydłokwiat jest niewymagający, a jego uprawa to pestka. Ale czy na pewno? Okazuje się, że czasami popełniamy błędy, które powodują, że marnieje w oczach i spisujemy go na straty. Jak zatem pielęgnować tę roślinę? Przedstawiamy instrukcję obsługi skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat wymaga nieco więcej uwagi, aby mógł rosnąć w pełnej krasie
Skrzydłokwiat wymaga nieco więcej uwagi, aby mógł rosnąć w pełnej krasie123RF/PICSEL

Uważaj na słońce: skrzydłokwiat zmarnieje

Skrzydłokwiat to jedna z tych roślin, która ma twarde wymagania dotyczące oświetlenia. Z jednej strony stanowisko nie może być zbyt jasne, ale z drugiej strony cień spowoduje, że nigdy nie zakwitnie. Trzeba w takim razie znaleźć złoty środek, więc na pewno nie powinno się go ustawiać na parapecie od strony zachodniej lub północnej, ale również nie może stać w głębi pomieszczenia, bo brak słońca sprawi, że błyskawicznie zmarnieje i będzie na celowniku chorób grzybiczych lub szkodników. Idealne miejsce dla skrzydłokwiatu? Wystarczy zapewnić mu rozproszone światło albo po prostu umieścić go ok. metra od okna.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Podlewanie? Skrzydłokwiat lubi to

Piękne kwiaty pojawią się masowo, jeśli zapewnisz skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki
Piękne kwiaty pojawią się masowo, jeśli zapewnisz skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki123RF/PICSEL

Choć wiele roślin dobrze znosi przesuszanie, to tutaj skrzydłokwiat jest niechlubnym wyjątkiem, ponieważ bardzo żywo reaguje na brak wody. Zawsze podlewanie trzeba dostosować do pory roku oraz panujących warunków atmosferycznych. Jak często podlewać skrzydłokwiat? Wystarczy codziennie sprawdzać doniczkę: jeśli jest totalnie sucho, to znak, że można dostarczyć mu niewielką ilość wody. Dawki powinny być mniejsze, ponieważ wtedy łatwo o przelanie, a to tylko krok do tego, aby skrzydłokwiat zgnił i wylądował w koszu. Jaką wodę lubi skrzydłokwiat? Najlepiej miękką i odstaną, ale jeśli w naszym kranie płynie twarda woda, to wtedy można ją albo przefiltrować, albo dodać do konewki kilka kropel cytryny.

Skrzydłokwiaty uwielbiają również wilgoć, więc codzienne zraszanie również powinno nam wejść w krew. Najlepiej ten zabieg przeprowadzać albo wcześnie rano, albo wieczorem (trzeba jednak omijać kwiaty, ponieważ mogą zgnić). Nie zapominajmy o tym, żeby liście były pozbawione kurzu: trzeba je regularnie przecierać.

Nawożenie? Bez niego skrzydłokwiat zniknie

Skrzydłokwiat doskonale oczyszcza powietrze
Skrzydłokwiat doskonale oczyszcza powietrze123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć i jego liście są blade? To znak, że potrzeba im nawozów, które wzmocnią kondycję niedocenionej rośliny. Oczywiście, można sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe, ale także sięgnąć domowe: po nich skrzydłokwiat na pewno ruszy z kopyta. Co warto mieć na uwadze?

  • Nawóz z kawy: 100 ml kawy wymieszać z litrem przegotowanej wody i taką mieszanką podlać skrzydłokwiat
  • Nawóz z drożdży: 10 g droższy wymieszać z litrem wody. Odstawić na kilka godzin i gotowe.
  • Nawóz z soczewicy: 3 łyżki soczewicy zalać litrem przegotowanej wody, odstawić na cztery godziny, przecedzić, a płynem podlać skrzydłokwiat.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas