Reklama

Reklama

Czym się różni konkubinat od małżeństwa?

Chociaż coraz więcej par żyje bez ślubu, to prawo traktuje te osoby jakby były sobie obce. Co to dla nich oznacza?

Konkubinatu nie można zarejestrować jak małżeństwa. W naszym prawie rodzinnym nie ma odpowiednich przepisów. Tylko Sąd Najwyższy, rozpatrując różne sprawy dotyczące par żyjących bez ślubu, orzekł, że "konkubinat to stabilna, faktyczna wspólnota osobisto-majątkowa kobiety i mężczyzny". Na tej podstawie ustalono, jakie są konsekwencje prawne takiego związku. Oto wyjaśnienia prawnika.

Najważniejsze różnice

• Między konkubentami nie powstaje wspólność majątkowa jak między małżonkami. Zarobki każdego z nich to ich prywatne pieniądze. Sprzęty domowe - choć używane przez partnerów wspólnie, należą wyłącznie do tego, który je kupił.

Reklama

Ważne! Jeśli konkubenci zdecydują się na kupno mieszkania, to powinni razem wybrać się do notariusza, by sporządzić akt notarialny na nich oboje. W akcie powinno być zapisane, jaka część mieszkania jest własnością każdego z nich.

• Konkubenci nie dziedziczą po sobie jak mąż i żona. Aby ustanowić partnera (partnerkę) swoim spadkobiercą, należy sporządzić testament, w którym ta osoba zostanie powołana do spadku. Ale taki spadkobierca testamentowy, w odróżnieniu od osób z najbliższej rodziny, musi zapłacić podatek od spadku.

Ważne! Jeśli na przykład konkubent nie uwzględni w testamencie swoich dzieci, to wówczas konkubina będzie musiała zapłacić im zachowek.

A co tak samo jak w małżeństwie?

• Dzieci urodzone z nieformalnego związku mają te same prawa co dzieci z małżeństwa. Przysługują im alimenty i spadek po rodzicach.

Ale uwaga! Dziecko urodzone w małżeństwie automatycznie dostaje nazwisko ojca, a z nieformalnego związku musi zostać przez ojca uznane przed kierownikiem USC lub sądem opiekuńczym.

• Najem mieszkania po śmierci najemcy przysługuje również osobie, która pozostawała z nim we wspólnym pożyciu, a więc także konkubinie i konkubentowi.

• Także kodeks karny traktuje konkubentów na równi z małżonkami. Mogą oni odmówić zeznań w postępowaniu przeciwko partnerowi.

Katarzyna Węgorek, adwokat

Podstawa prawna: art. 73 k.r i o., art. 691 k.c., art. 115 § 11 k.k. i art. 182 § 1 k.p.k.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | konkubinat | małżeństwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje