Czym wybielić i odplamić obrusy? Czego użyć do ich wykrochmalenia? Niezawodne triki

Na spotkania rodzinne, ważne uroczystości czy święta zakładamy zazwyczaj na stół elegancki, biały obrus. Niestety z czasem tkanina może pożółknąć lub goście niechcący mogą ją poplamić. Jednak nic straconego, taki obrus w łatwy sposób można przywrócić do dawnej świetności. Niepotrzebne są wcale żadne drogie detergenty odplamiające, które zawierają sporo chemicznych substancji. Aby wybielić obrus i wywabić z niego uporczywe plamy, można wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby przy użyciu łatwo dostępnych produktów, np. soli, kwasku cytrynowego czy szarego mydła. Można również stworzyć domowy krochmal, który sprawi, że obrusy staną się sztywne i będą odporne na zagniecenia. Jak przygotować taki środek? Jak wybielić i odplamić obrusy? Poniżej przedstawiamy sprawdzone patenty.

Jak wybielić i odplamić obrus?
Jak wybielić i odplamić obrus?©123RF/PICSEL

Jak wybielić obrus?

Mąka ziemniaczana
©123RF/PICSEL

Zażółcony obrus nie prezentuje się zbyt dobrze na świątecznym stole. Warto więc wybielić go za pomocą tanich i skutecznych produktów. Można w tym celu zastosować sodę oczyszczoną i ocet – niezawodne wybielacze. Wystarczy moczyć obrus przez całą noc w ciepłej wodzie z dodatkiem sody i octu, a następnie wyprać. W ten sposób przywrócimy biel obrusowi. Można też wsypać do przegródki na proszek torebkę sody, proszku do pieczenia lub kwasku cytrynowego. Uzyskamy podobny efekt.

Wybielanie za pomocą skorupek jajek

Obrusy można również wybielić przy pomocy skorupek jajek. Należy włożyć je do lnianego woreczka, związać go i wsadzić do pralki razem z bielizną stołową. Wybieramy program z najwyższą temperaturą. Dzięki temu obrusy będą wybielone, a ich materiał nie straci swoich właściwości.

Jak wykrochmalić obrus?

Aby obrus był sztywny i odporny na zagniecenia, należy go wykrochmalić. Podstawą tego procesu jest skrobia, więc potrzebujemy do tego mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej. Do słoika wlewamy litr wody (najlepiej przegotowanej lub destylowanej) i dodajemy jedną kopiatą łyżkę mąki lub skrobi. Zakręcamy słoik i wstrząsamy nim, aż skrobia się rozpuści. Następnie dodajemy 3-5 kropel olejku eterycznego (np. cytrynowego lub lawendowego) i ponownie wstrząsamy słoikiem. Całość można przelać do butelki z rozpylaczem. Wyprany obrus skrapiamy cienką warstwą krochmalu, pozostawiamy do wsiąknięcia na jakiś czas i na koniec dokładnie prasujemy tkaninę. Krochmal sprawi, że materiał będzie na dłużej czysty i świeży, gdyż brud nie będzie w niego wsiąkał, a osadzał się na skrobi.

Usuwanie plam z barszczu

Plama z wina
©123RF/PICSEL

Gdy podczas wigilii zaplamimy obrus barszczem, warto jak najszybciej obsypać obficie zabrudzenie solą kuchenną. Ta zaabsorbuje ciecz i wsiąknie plamę. Gdy sól zmieni kolor, należy ją zetrzeć i nasypać nową. Czynność należy powtarzać, aż sól wchłonie cały barszcz. Następnie moczymy plamę w zimnej wodzie przez co najmniej dwie godziny i na koniec pierzemy obrus w pralce. Jeśli plama z barszczu zdąży zaschnąć, można zastosować mleko lub alkohol rozcieńczony z wodą w proporcji 1:2. Najlepiej nasączyć płynem wacik i delikatnie potrzeć plamę.

Usuwanie plam z wosku

Na obrus może również skapnąć wosk ze świecy. Co robić w takim przypadku? Można rozgrzać go żelazkiem i usunąć za pomocą bibuły lub ręcznika papierowego. Należy rozłożyć obrus na desce do prasowania, podłożyć pod niego bawełnianą ściereczkę, pergamin lub szarą gazetę, a drugi kawałek położyć na plamie z wosku. Zaprasowujemy zabrudzenie żelazkiem do momentu, aż na papierze lub ściereczce przestaną pojawiać się tłuste ślady. Poruszamy szybko żelazkiem, przesuwając co chwilę papier lub wymieniając go na nowy. Plamę z wosku można również usunąć za pomocą szarego mydła. Należy rozpuścić je w wodzie i zaprać w nim ubrudzony obrus. Na koniec spłukujemy go dużą ilością wody.

Usuwanie plam z wina

Jeśli na obrus wyleje się wino, należy jak najszybciej zabrać się za usuwanie plamy. Można również nasypać na zabrudzenie dużą ilość soli i postąpić tak jak w przypadku plamy z barszczu. Gdy rozlało się czerwone wino, można polać plamę białym winem lub szampanem. Skutecznym sposobem jest też polanie zanieczyszczonego miejsca na obrusie 2-procentową wodą utlenioną. Należy wówczas odczekać 20 minut i wyprać obrus w pralce.

Usuwanie tłustych plam

Plama z kawy
©123RF/PICSEL

Również szybka reakcja jest wskazana w przypadku tłustej plamy. Im szybciej ją wywabimy, tym lepsze efekty uzyskamy. Na plamę można nalać odrobinę płynu do naczyń, delikatnie rozetrzeć i pozostawić na minimum godzinę. Następnie pierzemy obrus w pralce. Nieco starszą plamę można potraktować mąką ziemniaczaną. Wysypujemy ja na zabrudzenie i pozwalamy jej działać przez kilka minut. Po tym czasie czyścimy obrus szczotką lub wypłukujemy w wodzie.

Usuwanie plam z kawy i herbaty

Bardzo łatwo też o plamę na obrusie z kawy czy herbaty. Aby skutecznie się jej pozbyć, warto wykorzystać sok z cytryny. Należy polać nim zabrudzone miejsce i pozostawić na 20 minut. Następnie spłukać letnią wodą. W razie potrzeby można powtórzyć czynność. Plamę po kawie lub herbacie można również wywabić za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy wetrzeć ją w zabrudzenie szczoteczką do zębów, pozostawić do nasiąknięcia i zaprać obrus letnią wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas