Czym wyczyścić przypalony garnek?

Przy gotowaniu o mały wypadek przy pracy, czyli przypalenie ulubionego naczynia kuchennego - a zwłaszcza garnka czy patelni - zdecydowanie nie jest trudno. Wystarczy odrobina nieuwagi, albo zbyt ostry płomień i problem gotowy. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w kłopotliwej sytuacji i po jakie środki czystości najlepiej sięgnąć, by możliwe jak najszybciej pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

article cover
©123RF/PICSEL

Działaj szybko i zdecydowanie:

©123RF/PICSEL

Na początek kilka żelaznych zasad, które zdecydowanie ułatwią i skrócą proces czyszczenia garnków:

Jeśli już przydarzy ci się mało komfortowa sytuacja i przypalisz naczynie kuchenne, działaj możliwie jak najszybciej. Zalej szybko przypalone dno garnka wrzątkiem i dodaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Ten prosty zabieg zdecydowanie ułatwi pozbycie się tłuszczu. Odmaczanie naczynia powinno trwać kilka godzin. Najlepiej odstawić garnek na całą noc.

Przed rozpoczęciem czyszczenia przypalonych garnków i patelni zawsze zakładaj gumowe rękawice, aby stworzyć barierę ochronną dla swoich dłoni.

Pomocny ocet spirytusowy i soda oczyszczona

Aby usunąć wszelkie pozostałości po spaleniźnie oczywiście najłatwiej sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego środki chemiczne - mleczka czy płyny. Równie dobrze mogą sprawdzić się w tej roli bodajże najbardziej naturalne środki czyszczące, czyli ocet spirytusowy i soda oczyszczona. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak w tym przypadku ich użyć.

Jak użyć sody oczyszczonej i octu spirytusowego?

©123RF/PICSEL

Jeśli na dnie twojej patelni lub garnka pojawiły się uporczywe zabrudzenia, wykorzystaj do ich czyszczenia sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy.

Postępuj według wskazówek:

- Najpierw pokryj przypaloną powierzchnię garnka lub patelni sodą oczyszczoną.

- Następnie polej octem spirytusowym.

- Zagotuj wodę w czajniku i wlej do naczynia tak, aby pokryła całą przypaloną powierzchnię.

- W efekcie reakcji sody oczyszczonej z octem spirytusowym oraz temperaturą wody na powierzchni naczynia powinna utworzyć się obfita piana. Roztwór należy pozostawić w naczyniu, a następnie opróżnić je.

- Ewentualne przypalone resztki, które zostaną na dnie garnka, należy usunąć przy pomocy ostrej gąbki.

- Na koniec zabiegu garnek lub patelnię oczyszczamy wodą połączoną z płynem do mycia naczyń i starannie płuczemy.

Czego najlepiej wystrzegać się w trakcie zabiegów czyszczących?

©123RF/PICSEL

Niektóre panie domu, aby przyspieszyć proces szorowania garnków sięgają po preparaty do czyszczenia piekarnika. Ta metoda bywa zwodnicza, ponieważ zawarte w nich substancje mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia, zwłaszcza w przypadku naczyń wykonanych ze stali nierdzewnej. Warto zatem sięgać po mniej inwazyjne metody.

Z podobną dużą dozą ostrożności należy podchodzić do metalowych zmywaków, gdyż mogą one trwale porysować powierzchnię garnka czy patelni. Zdecydowanie bezpieczniej starannie odmoczyć garnek, a następnie wyczyścić go przy użyciu miękkiej gąbki lub szmatki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas