Czyszczenie grobów na Wszystkich Świętych. Jak zrobić to szybko i dokładnie?
Święto Zmarłych już niebawem, warto więc zająć się czyszczeniem nagrobków z jesiennych liści i zgromadzonego kurzu. Każdy z pomników trzeba myć odpowiednimi środkami, bezpiecznymi dla danego materiału budowlanego. Inaczej będzie wyglądało porządkowanie grobu wykonanego z marmuru, a nieco inaczej z piaskowca. Jak zrobić to szybko i dokładnie? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Jak dokładnie wyczyścić grób?
Po długim czasie na nagrobku może pojawić się rdza. Do jej usunięcia, najlepiej sprawdzi się soda oczyszczona. Wymieszaj ją z wodą w proporcjach 1:1 i dokładnie wyszoruj powierzchnię pokrytą rdzą. Innym problemem może być wosk ze zniczy, który nie wygląda korzystnie na płycie nagrobnej. Jak się go pozbyć? Na początek można delikatnie spróbować zeskrobać go drewnianą lub silikonową szpatułką. Jeśli to nie pomoże, wykorzystaj ocet, który ma właściwości rozpuszczające. Nanieś go na plamę i odczekaj kilka minut, by zaczął działać. Wtedy będziesz mógł bezpiecznie zeskrobać wosk.
Zobacz też: Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele PV na balkonie? Ile to kosztuje?
Czyszczenie nagrobka granitowego
Granit charakteryzuje się trwałością i jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Do jego czyszczenia sprawdzą się standardowe składniki, takie jak ocet czy płyn do naczyń. Zanim zabierz się do porządków, pozbieraj z grobu wszystkie niepotrzebne ozdoby. Następnie zmieć miotełką uschnięte liście i kurz. W kolejnym kroku wykonaj mieszankę, wykorzystując do tego ocet lub płyn do naczyń z wodą (proporcje 1:2). Składniki wymieszaj i szorstką gąbką wyszoruj zabrudzoną powierzchnię grobu. Następnie mokrą szmatką przetrzyj całą powierzchnię jeszcze raz. Na koniec starą ścierką wypoleruj pomnik do sucha.
Czyszczenie nagrobka z piaskowca
Groby wykonane z piaskowca są bardzo delikatne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Z pewnością zrezygnuj z chemicznych środków czystości, które mogą uszkodzić materiał. Piaskowiec można myć wyłącznie wodą z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń. Szmatka powinna być miękka, zrezygnuj z szorstkich gąbek. W żadnym wypadku nie używaj kwasów, gdyż zniszczą one strukturę pomnika. Nagrobek z piaskowca można konserwować za pomocą specjalnych preparatów. To sprawi, że nie będzie on pękać i stanie się odporniejszy na działanie niekorzystych warunków pogodowych.
Czyszczenie nagrobka z lastryko
Chociaż nagrobki z lastryko są najpopularniejsze, ich podstawową wadą jest to, że wchłaniają one wodę. To w konsekwencji prowadzi do powstawania odbarwień, które ciężko usunąć. Nagrobek z lastryko wyczyścisz, używając ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Największe zabrudzenia możesz potraktować szczotką ryżową. Na sam koniec warto zakonserwować nagrobek, na przykład olejem jadalnym. Tego typu zabezpieczenie powinno spełniać swoją funkcję przez około miesiąc.
Czyszczenie nagrobka z marmuru
Nagrobki wykonane z marmuru są jednymi z najdroższych, ale mimo to nie najtrwalszych. Bowiem nie jest odporny na działanie kwasów. By nie naruszyć delikatnej powierzchni grobu, trzeba użyć miękkiej gąbki lub szmatki. Do wykonania roztworu wykorzystaj wodę w połączeniu ze specjalnym mydłem do marmuru (proporcje 1:2). Mieszankę pozostaw na kilka minut, a następnie powierzchnię grobu wyczyść do sucha ścierką lub starym ręcznikiem.
Polecamy: