Czyszczenie złotej biżuterii. Zastosuj domowe specyfiki

Złoto należy do jednego z najbardziej wartościowych kruszców. Jest ono pożądane przez kobiety, ale z przyjemnością noszą je także mężczyźni. Złote kolczyki, łańcuszki czy bransoletki z czasem mogą tracić swój blask. Wymagają systematycznego, ale zarazem ostrożnego czyszczenia. Możesz zrobić to samodzielnie w domowym zaciszu. Jak wyczyścić złotą biżuterię? Jakie specyfiki będą najbezpieczniejsze? Dowiesz się z tego artykułu.

Czyść złotą biżuterię w delikatny i precyzyjny sposób
Czyść złotą biżuterię w delikatny i precyzyjny sposób123RF/PICSEL

  • Regularne czyszczenie złota pozwala na zachowanie go w dobrym stanie przez wiele lat.
  • W tym celu najlepiej wykorzystać domowe specyfiki, które nie uszkodzą powierzchni kruszcu.
  • Przestrzegaj podstawowych zasad dbania o złotą biżuterię.

Dlaczego trzeba czyścić złotą biżuterię?

Szlachetne złoto odznacza się jasnożółtym kolorem i delikatnym połyskiem. W większości biżuterii dodatkiem są stopy miedzi. To sprawia, że na ulubionej bransoletce czy kolczykach może pojawić się szary nalot. Co jeszcze negatywnie wpływa wygląd złota? Są to warunki atmosferyczne, między innymi promienie UV czy wilgoć. Powodują blaknięcie biżuterii, która staje się matowa i mało atrakcyjna. Na wygląd złota źle wpływają też kosmetyki: perfumy czy kremy. Substancje chemiczne w nich zawarte uszkadzają strukturę ozdób.

Płyn do mycia naczyń

Złoto można wyczyścić mieszanką z soku z cytryny czy pastą do zębów
Złoto można wyczyścić mieszanką z soku z cytryny czy pastą do zębów123RF/PICSEL

Pierwszym ze sposobów na wyczyszczenie biżuterii jest zastosowanie płynu do mycia naczyń. Wystarczy, że do małej miski nalejesz ciepłej wody i dodasz kilka kropel specyfiku. Wszystko dokładnie wymieszaj i zanurz w niej zabrudzoną biżuterię. Gęsta piana pomoże w precyzyjnym wyczyszczeniu nalotu. Wykorzystaj do tego szczoteczkę do zębów. Dzięki temu dokładnie wyszorujesz każdy zakamarek kolczyków czy bransoletki. Pozostaw biżuterię jeszcze na kwadrans w roztworze. Po tym czasie osusz ją czystą ścierką z mikrofibry lub przeznaczoną do polerowania złota.

Pasta do zębów

Kolejną propozycją jest zastosowanie pasty do zębów. Produkt ma właściwości usuwające osad i inne zabrudzenia. Wybierz specyfik, który nie zawiera drobinek, gdyż mogą one porysować złoto. By nanieść pastę na biżuterię, wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem. Następnie delikatnymi i kulistymi ruchami wyszoruj złoto. Potem włóż je do miski z letnią wodą, aby usunąć resztki pasty. Na koniec osusz łańcuszek czy kolczyki czystą ścierką.

Mieszanka na bazie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona poradzi sobie z nalotem na złotej biżuterii
Soda oczyszczona poradzi sobie z nalotem na złotej biżuterii123RF/PICSEL

W przypadku tej metody trzeba zachować szczególną ostrożność. Soda oczyszczona ma bowiem działanie lekko żrące. Specyfik sprawdzi się bardziej w przypadku większych zabrudzeń. Jeśli złoto długo leżało w szufladzie, często widoczny jest na nim czarny nalot. Wtedy do akcji wkracza soda, która w mgnieniu oka usunie problem. Oto sposób przygotowania mieszanki:

  • Do szklanki nalej ciepłej wody i wsyp łyżkę sody oczyszczonej, wymieszaj składniki.
  • Zanurz w roztworze biżuterię i pozostaw na 20 minut.
  • Po upływie czasu wyjmij biżuterię i osusz czystą ścierką.

Sok z cytryny

Ostatnią propozycją jest sok z cytryny. Ma właściwości nabłyszczające i precyzyjnie usuwa osad. Aby przygotować roztwór na bazie specyfiku, nalej do miski ciepłej wody. Dodaj kilka kropel soku i wymieszaj. Zanurz złoto w roztworze i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie wyciągnij błyskotki i przepłucz w letniej wodzie. Osusz ręcznikiem papierowym i gotowe!

Jak dbać o złotą biżuterię?

Przestrzegaj kilku zasad, by złoto nie straciło swojego blasku
Przestrzegaj kilku zasad, by złoto nie straciło swojego blasku123RF/PICSEL

By cieszyć się złotą biżuterią przez jak najdłuższy czas, przestrzegaj podstawowych zasad:

  • Przechowuj biżuterię w opakowaniu i szufladzie.
  • Zdejmuj złoto przed kąpielą, sprzątaniem czy aktywnością fizyczną.
  • Trzymaj świecidełka z daleka od środków chemicznych.
  • Najpierw nakładaj kosmetyki, odczekaj kilka minut i dopiero ubierz bransoletkę czy łańcuszek.

Stosowanie się do powyższych rad sprawi, że twoja biżuteria będzie służyć ci przed wiele lat. Nie zapominaj jednak o jej regularnym czyszczeniu, by nie powstawał na niej brzydki nalot.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas