Jak wyczyścić żółtą wannę? Domowe sposoby na osad z kamienia
Żółte zacieki na wannie wyglądają nieestetycznie i są trudne do usunięcia. Drogie środki czystości nie zawsze okazują się skuteczne. Jak wyczyścić pożółkłą wannę szybko i skutecznie? Jakie domowe metody sprawdzą się doskonale, a których nie warto stosować? Wyjaśniamy!
Żółte zacieki i osady na wannie będą się pojawiały przede wszystkim tam, gdzie mamy tzw. twardą wodę. Czyli taką, która zawiera dużą ilość minerałów, przede wszystkim soli wapnia i magnezu. Będą się one osadzały na powierzchniach, z którymi woda ma kontakt w postaci tzw. kamienia. Im grubszą warstwę utworzy kamień, tym trudniej będzie go usunąć, dlatego regularne sprzątanie jest bardzo ważne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów czyszczących przeznaczonych do usuwania kamienia, są one jednak zazwyczaj drogie, a ich skuteczność często nie przewyższa domowych sposobów.
Czym wyczyścić osad z kamienia na wannie? Kwas wytrąca wapń
Zobacz również:
- Chorujesz, a kot się do ciebie łasi? Wielu wierzy, że "wyczuwa chore miejsce"
- Wystarczy 5 minut, aby obniżyć ciśnienie! Najnowsze odkrycie naukowców
- Prosty przepis na zakwas z buraków. Trzy składniki, smak jak w rodzinnym domu
- Imbir, melisa i rumianek. Te przyprawy powinny znaleźć się w diecie seniorów
To dlatego cytryna może uszkodzić marmurowy blat, a ocet rozpuści skorupkę jajka. Kwasy świetnie nadają się zatem do rozpuszczenia kamienia w wannie. Nie ma tu większego znaczenia czy użyjemy soku z cytryny czy octu - poza jednym czynnikiem: czyszczenie sokiem z cytryny wyjdzie o wiele drożej!
Czytaj też: Potrzyj buty ziemniakiem. Efekt cię zachwyci
Tanim i prostym sposobem jest stosowanie octu zmieszanego z wodą w proporcjach 1:1. Roztwór umieszczamy w butelce z atomizerem i spryskujemy czyszczoną powierzchnię. Po 15 minutach spłukujemy i wycieramy suchą ściereczką. W razie uporczywych osadów czynność można powtórzyć.
Sposób popularny, ale mało skuteczny. Nie daj się nabrać!
Gdy mowa o domowych środkach czyszczących, prawie nigdy nie może zabraknąć sody oczyszczonej. To prawdziwa gwiazda ekologicznego sprzątania. Jednak o ile w przypadku takich zabrudzeń kuchennych takich jak przypalony tłuszcz, soda jest rzeczywiście bardzo skutecznym środkiem, to do walki z osadami wapiennymi nie nadaje się najlepiej. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy i nie wchodzi w reakcje z kamieniem osadzonym na ściankach wanny. Ponieważ ma lekko żrący charakter może nieco zadziałać na osad, ale efekt będzie bardzo słaby i na pewno o wiele mniej spektakularny niż oddziaływanie octu.
Sposób popularny, ale całkowicie bezsensowny
Domowe środki czyszczące przygotowane z mieszanki octu i sody robią furorę na różnego rodzaju forach, jednak ich sława jest całkowicie niezasłużona. Te dwie substancje (kwaśna i zasadowa) neutralizują się nawzajem. Powstały związek nie ma żadnych właściwości czyszczących. Taka mieszanka ma szansę zadziałać jedynie, jeśli zastosowaliśmy takie proporcje, że pozostał nadmiar jednej z substancji, który w ogóle nie wszedł w reakcję. Stosowanie takiej mieszanki to strata czasu i pieniędzy.
Czytaj też: Dwie przyprawy, których warto użyć w łazience
Czyszczenie wanny z żółtego osadu. Na co uważać?
Aby nie pogorszyć sytuacji, warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
- Do czyszczenia wanny nie używamy ostrych gąbek, druciaków, gruboziarnistych past czyszczących - niczego, co mogłoby spowodować mikro rysy. Pamiętajmy, że następnym razem kamień osadzi się również w tych mikro rysach, a wtedy będzie go o wiele trudniej wyczyścić.
- Przed zastosowaniem środka czyszczącego sprawdźmy, jak działa on na powierzchnię wanny, wypróbowując go na mało widocznym fragmencie. Dopiero kiedy przekonamy się, że środek nie uszkodził powierzchni, zastosujmy go do wyczyszczenia całej wanny.
Zapobieganie. Zawsze najskuteczniejsze
Wycieranie wanny do sucha po każdym użyciu z pewnością mocno ograniczyłoby osadzanie się kamienia, ale wystarczy, że zastosujemy nieco mniej kłopotliwe metody. Przede wszystkim upewnij się, że z kranu nie kapie woda. Dbaj, by była dokładnie zakręcona, a w razie potrzeby wezwij hydraulika, by dokonał niezbędnych napraw (wpłynie to korzystnie na twoje rachunki za wodę). Jeżeli masz taką możliwość, zamontuj urządzenie zmiękczające wodę lub filtr okamieniający. Warto to zrobić, ponieważ twarda woda nie tylko powoduje osadzanie się kamienia, ale może też doprowadzić do uszkodzenia wielu urządzeń takich jak pralka czy zmywarka, niekorzystnie działa też na skórę i włosy.
Czytaj też: Czy twarda woda szkodzi urodzie?