Diaskia: Jak ją pielęgnować, by pięknie rosła?

Przypominająca na pierwszy rzut oka nasturcję diaskia to roślina absolutnie niebanalna. Przyciąga wzrok fantastycznymi kwiatami, widokiem których można cieszyć się aż do późnej jesieni. Jej okazałych rozmiarów pędy formują się w fantazyjne kaskady i pięknie zdobią balkony czy tarasy. Diaskia doskonale współgra też z innymi kwiatami i tworzy z nimi efektowne kompozycje. Jeśli zapewnia się jej odpowiednie warunki, nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji. Mimo wielu walorów wciąż jest jednak mało znana. Z jakich powodów warto uprawiać diaskię na balkonie czy w ogrodzie? Jakie stanowisko należy dla niej wybrać, aby bujnie rosła i była obsypana morzem kwiatów? Podpowiadamy.

Diaskia - piękna i niebanalna
Diaskia - piękna i niebanalna ©123RF/PICSEL

Diaskia: Kilka słów o roślinie

Diaskia tworzy piękne kaskady
©123RF/PICSEL

Diaskia to roślina obok której trudno przejść obojętnie. Wzrok przyciągają zwłaszcza jej przepięknie kwiaty, które przybierają fantazyjne kolory: czerwony, różowy, biały, łososiowy, koralowy czy też brzoskwiniowy. Ich znakiem rozpoznawczym są odgięte do dołu ostrogi. Pędy rośliny tworzą fantastyczne kaskady. W polskim klimacie diaskia to rodzina jednoroczna. Kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni (do października). Mimo efektownego wyglądu diaskia wciąż przegrywa z bardzo popularnymi pelargoniami, surfiniami czy fuksjami. Szkoda, bo wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu, a odwdzięczy się cudnymi kwiatami.

Diaskia lubi słońce

Aby diaskia pięknie i bujnie rosła, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Należy do roślin delikatnych, dlatego kluczowe jest stanowisko. Najlepszym wyborem będzie to słoneczne lub półcieniste. Bardzo szkodzą jej też wiatr i deszcz, dlatego trzeba ją przed nimi ochronić i powiesić doniczkę, w której rośnie w miejscu, gdzie nie będzie na nie narażona.

Diaskia wymaga nawadniania

Diaskia lubi słońce
©123RF/PICSEL

Do pięknego wzrostu diaskia potrzebuje także regularnego podlewania. Przy czym nie wolno z tym zabiegiem przesadzać. Nadmierne nawodnienie spowoduje gnicie korzeni rośliny. By uniknąć problemów pielęgnacyjnych, warto zadbać o odpowiedni drenaż.

Diaskia najlepiej rośnie w żyznej glebie

Diaskia ma określone wymagania pod względem gleby. Powinna być ona żyzna i dobrze przepuszczalna. Z racji dużej delikatności diaskia potrzebuje również odpowiedniego nawożenia. W tym celu warto sięgać po odpowiednio skomponowane mieszanki zawierające w swoim składzie cenne pierwiastki (zwłaszcza żelazo).

Diaskia: Jak zapewnić bujne kwitnienie rośliny?

Diaskia czaruje kolorami
©123RF/PICSEL

Odpowiednio pielęgnowana diaskia bujnie kwitnie. Z racji płożącego pokroju najlepiej rośnie w wiszącej donicy. Dzięki temu prostemu zabiegowi można uzyskać przepiękną kaskadę kwiatów. Do kluczowych technik zalicza się też przycinanie pędów rośliny. Jeśli się go dokona po przekwitnięciu, diaskia po kilku tygodniach ponownie zakwitnie.

Diaskia: Jak ją najlepiej wykorzystać?

Diaskia - jak zresztą nietrudno się domyślić - pięknie zdobi balkony czy tarasy, ale nie tylko. Można obsadzić nią także skalniaki czy rabaty. Walorem tej niebanalnej rośliny jest także niezwykła łatwość wchodzenia w duety czy tercety z innymi roślinami. Pięknie prezentuje się między innymi z lobeliami czy pelargoniami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas