Dlaczego owoce borówki są pomarszczone i usychają?

Uprawa borówki amerykańskiej na działce czy w przydomowym ogródku to zadanie dość wymagające, ale przynoszące mnóstwo satysfakcji. Zwłaszcza latem, gdy możemy cieszyć się smakiem dorodnych owoców i zamieniać je w wyśmienite przetwory na zimę. Co jednak począć w momencie, w którym okazuje się, że owoce borówki są pomarszczone i usychają? Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka, a część z nich jest skutkiem błędów w pielęgnacji. Sprawdź, jak postępować z krzakiem borówki, by w lipcu i sierpniu zbierać obfity plon.

Jak dbać o borówkę amerykańską, by uzyskać zadowalający plon?
Jak dbać o borówkę amerykańską, by uzyskać zadowalający plon?123RF/PICSEL

Owoce borówki usychają, bo mają za mało wody

System korzeniowy borówki amerykańskiej (wysokiej) jest płytki i zagęszczony, co sprawia, że roślina jest bardzo wrażliwa na brak podlewania. Przedłużające się susze są dla niej zabójcze, ale nawet krótkotrwałe niedobory wody odbijają się negatywnie na stanie krzewu.

Na regularnym dostarczaniu życiodajnego płynu powinniśmy być skupieni przez całą wiosnę i lato. Brak wody w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców skutkuje tym, że owoce borówki są małe, pomarszczone i niesmaczne. Niektórzy ogrodnicy decydują się na założenie specjalnego systemu nawadniającego, lecz trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie bardziej popularne w przypadku wielkich plantacji. Jako pasjonat jesteś właścicielem tylko kilku krzewów i zastanawiasz się jak często podlewać borówkę amerykańską?

Jak zrobić dżem z borówki amerykańskiej?Interia Kulinaria

Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Przyjmuje się, że w okresie bezdeszczowym roślina wymaga podlewania raz na trzy dni. Warto też zdać się na obserwację gleby z bliska - spróbuj włożyć palce w podłoże na głębokość około pięciu centymetrów. Jeśli jest sucho, sięgnij po konewkę. W podlewaniu borówki amerykańskiej sprawdza się zasada, że lepiej robić to częściej, ale mniejszymi porcjami, niż rzadko i obficie. Szacuje się, że jeden krzew tygodniowo potrzebuje od 10 do 20 litrów wody (w zależności od pogody).

Brak ściółkowania to duże niedopatrzenie

Podlewanie to pierwsza ważna sprawa, lecz zapobieganie nadmiernemu parowaniu wody z podłoża również powinno być w czołówce czynności, jakie należy wziąć pod uwagę w uprawie krzewów owocowych. Kluczowe okazuje się ściółkowanie borówki amerykańskiej. Wykorzystanie do tego kory, trocin, igliwia, liści i szyszek pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność oraz odczyn pH (borówka zalicza się do roślin kwasolubnych), ale też ograniczyć wybujały wzrost chwastów. Wszystko to umożliwia zawiązywanie dużych i dorodnych owoców borówki bez pomarszczonej skórki.

Dlaczego borówka amerykańska słabo owocuje? Winowajcą może być przenawożenie

Z zasilaniem borówki wysokiej trzeba bardzo uważać. Pójście na żywioł i dostarczanie jej nadmiaru nawozów mineralnych przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. Krzew kiepsko to znosi, a w skrajnych przypadkach ulega nawet zniszczeniu. W tym miejscu dowiesz się, jak prawidłowo nawozić borówkę. Musisz pamiętać, że nadmiar nawozów może utrudniać systemowi korzeniowemu pobieranie składników odżywczych z podłoża - bez nich borówka nie będzie owocować obficie, a jagody będą niewielkie i marnej jakości.

Zachowanie podstawowych zasad uprawy borówki pozwoli ci cieszyć się wybornym smakiem owoców
Zachowanie podstawowych zasad uprawy borówki pozwoli ci cieszyć się wybornym smakiem owoców123RF/PICSEL

Z motyką na słońce, czyli mechaniczne uszkodzenia korzeni a owocowanie

Płytko osadzony system korzeniowy prowadzi do kolejnego problemu dla ogrodnika, zwłaszcza jeśli lubi działać z rozmachem. Korzenie łatwo jest uszkodzić podczas wyrywania chwastów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie borówki amerykańskiej. Jeszcze bardziej trzeba uważać przy korzystaniu z narzędzi ogrodniczych, np. motyki.

Warto również sprawdzić, jak pozbyć się karczownika z ogrodu, ponieważ ten niewielki gryzoń przez podgryzanie korzeni również może doprowadzić uprawy borówki do ruiny. Równie niepożądanymi gośćmi w ogrodzie są nornice i krety. Uszkodzone krzewy stają się bardziej podatne na choroby grzybowe i ataki innych szkodników, co łatwo da się zauważyć przez usychanie liści oraz owoców.

Polecamy: