Dlaczego sansewieria marszczy się? Poznaj przyczyny

Sansewieria, która inaczej nazywana jest wężownicą, to popularna roślina doniczkowa. Choć nie jest ona skomplikowana w uprawie, to jednak zdarza się, że jej liście zaczynają się niespodziewanie marszczyć. Kiedy zauważysz pierwsze niepokojące objawy, działaj natychmiast. Dlaczego wężownica marszczy się? Jakie mogą być tego przyczyny? Wyjaśniamy.

Sansewieria wymaga niewielkiej ilości wody
Sansewieria wymaga niewielkiej ilości wody123RF/PICSEL

Dlaczego wężownica marszczy liście?

Niestety, choć odporna na niedopatrzenia właściciela, wężownica może zacząć marnieć w oczach. Jeśli zauważysz, że jej liście nagle marszczą się, powinno to wzbudzić twoją czujność. Najczęstszym powodem jest zbyt duża dawka nawozu. Oczywiście każda roślina, w tym także sansewieria, potrzebują odpowiedniej dawki składników odżywczych. Inną przyczyną może być przelanie, które często powoduje zgnicie systemu korzeniowego i pojawienia się pleśni.

Jak uratować wężownicę?

Sansewieria wymaga odpowiedniej pielęgnacji
Sansewieria wymaga odpowiedniej pielęgnacji123RF/PICSEL

W pierwszej kolejności zaprzestań nawożenia i nawadniania wężownicy na pewien czas. W ten sposób wróci ona do równowagi i dojdzie do siebie. Jeśli jednak ten zabieg nie przyniesie żadnych rezultatów, warto roślinę przesadzić. Dodatkowo usuń chore liście i jeśli będzie taka potrzeba, zgniłe korzenie. Spryskaj je środkiem grzybobójczym i koniecznie wymień podłoże. Zmniejsz też częstotliwość podlewania sansewierii, a nawożenie praktykuj zgodnie z potrzebami wężownicy.

Co zrobić, by sansewieria wypuściła nowe liście?

Wężownica może zacząć marszczyć liście, kiedy jest źle odżywiana
Wężownica może zacząć marszczyć liście, kiedy jest źle odżywiana123RF/PICSEL

Kiedy roślina jest już w nieco lepszej kondycji, warto przygotować naturalny nawóz ze skorupek jajek. Są bogate w niezbędne składniki odżywcze takie jak selen, miedź, cynk czy wapń. Wzmocnią one system korzeniowy rośliny i polepszą jej kondycję. Wystarczy, że:

  1. Skorupki jajek przełóż do średniej wielkości naczynia i zalej gorącą wodą.
  2. Mieszankę odłóż w chłodne i zacienione miejsce na dwa tygodnie.
  3. Po upływie czasu płyn przecedź i podlej nim roślinę.

Niedługo po wykonanym zabiegu, powinny pojawiać się nowe liście. Jeśli to nie pomoże, warto rozmnożyć wężownicę i uzyskać nowe okazy.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas