Dlaczego skóra marszczy się po kąpieli?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po kąpieli skóra naszych palców marszczy się w charakterystyczny sposób? Jeśli nadal nie znasz odpowiedzi na to pytanie, ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Poniżej tłumaczymy, dlaczego woda powoduje tworzenie się na skórze, każdemu dobrze znanych, fałdek.

article cover
©123RF/PICSEL
©123RF/PICSEL

Nad efektem pomarszczonej skóry na palcach po kąpieli zastanawiało się już wielu naukowców. Przez lata obowiązywała teoria, która zakładała, że charakterystyczne marszczenia są wynikiem osmozy, czyli przepuszczania cząsteczek wody przez półprzepuszczalną błonę skóry. Woda miała wnikać do warstw skóry i powodować ich rozszerzanie się. Naukowcy, którzy prowadzili badania nad tym zjawiskiem odkryli, że efekt pomarszczonych palców nie pojawia się na palcach, które zostały odcięte, np. w wyniku wypadku, a później przyszyte.

Badania, które zostały przeprowadzone po eksperymencie z przyszywaniem palca wykazały, że za marszczenie skóry po kąpieli odpowiedzialne są nerwy! Okazuje się, że fałdowanie się skóry na palcach, powstałe w wyniku długotrwałego kontaktu z wodą, wywołuje obkurczanie się naczyń krwionośnych i odpływ krwi. W konsekwencji zmniejsza się objętość ciała w opuszkach palców. Niesamowite? A jednak to prawda!

Czy pomarszczone palce czemuś służą?

©123RF/PICSEL

Naukowcy zdumieni wynikiem badania zaczęli zastanawiać się czy pomarszczone palce mogą ułatwiać pewne czynności życiowe. Okazało się, że pomarszczona skóra poprawia chwyt mokrych powierzchni! Tezę tę potwierdziło badanie, które przeprowadził dr Tom Smulders z Newcastle University Institute of Neuroscience. W eksperymencie brały udział dwie grupy badanych. Ci z pierwszej grupy chwytali przedmioty suchymi rękami, natomiast ci z drugiej, mokrymi. Badanie wykazało, że osoby z pomarszczonymi palcami wykonywały zadanie o 12 procent szybciej niż pozostali.

©123RF/PICSEL

Naukowcy twierdzą, że człowiek ewolucyjnie wykształcił system marszczenia skóry, który niezwykle ułatwia wykonywanie pewnych czynności. Nasze palce mogą przybierać fakturę, która poprawia ich przyczepność do niektórych powierzchni. Według badaczy, ta funkcja naszej skóry pomagała ludziom pierwotnym wspinać się na drzewa.

Dzięki badaniom naukowców z Newcastle możemy ułatwić sobie wykonywanie wielu życiowych czynności! Jest jednak jeden ważny warunek, który wcześniej należy spełnić – długo moczyć ręce w wodzie!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas