Dlaczego warto podlewać paproć herbatą?

Paproć była swego czasu obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Nieważne, jaki metraż miało pomieszczenie, ale ta wyjątkowa roślina wdzięcznie prezentowała się pod postacią różnych rozmiarów, które były zazwyczaj chlubą gospodarza. Oczywiście, do dziś paprocie obecne są w domach, ale czasami zdarza się, że ich wygląd daleko odbiega od ideału. Jeśli i nasze rośliny cierpią na tę niedogodność, warto poznać sposoby, by poprawić ich wygląd. Wystarczy sięgnąć po herbatę i podlać swoją paproć, ale podsuniemy także inne pomysły, na wykorzystanie tego popularnego naparu.

Bujna paproć nie musi być wyłącznie marzeniem. Wystarczy jeden trik, by była piękna!
Bujna paproć nie musi być wyłącznie marzeniem. Wystarczy jeden trik, by była piękna!123RF/PICSEL

Problemy z paprotką

Zaschnięte końcówki, odpadnięte liście na podłodze oraz przerzedzone łodygi? Jeśli tak wygląda nasza paproć, to znak, że warunki zapewnione dla niej w domu są niewystarczające. Czasami rozwiązaniem może być przeniesienie w ciemniejsze miejsce, systematyczniejsze podlewanie lub częstsze zraszanie. Jednak, by paproć była bujna, potrzebuje nawozów, które zagwarantują jej zdrowy wzrost i poprawienie kondycji! Oczywiście, w duchu "zero waste", można zastanowić się nad herbatą i jej właściwościami.

Jak szybko obrać paprykę ze skórki?Interia DIY

Dlaczego akurat herbata?

Nie sposób wymienić wszystkich zalet ze spożywania herbaty i jej wpływu na organizm. Ale działanie naparu jest również korzystne dla części roślin, do których zalicza się nasza poczciwa paproć. Jeśli chcemy poprawić jej kondycję, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podlać ją mocną, czarną herbatą. Jak często stosować taki zabieg? Wystarczy raz w miesiącu, aby po pewnym czasie zauważyć, że paproć nie tylko przestanie gubić liście, ale także zacznie wypuszczać nowe łodygi.

Aby podlewanie paproci herbatą miało sens, istnieje jeden warunek: napar nie może być ani gorący, ani słodzony.

Nie tylko napar!

Torebka i fusy z herbaty mają szereg zastosowań: Również w pielęgnacji paproci
Torebka i fusy z herbaty mają szereg zastosowań: Również w pielęgnacji paproci123RF/PICSEL

Oczywiście, samo podlewanie herbatą paproci nie jest jedynym rozwiązaniem. Do poprawy kondycji paproci przydadzą się fusy! Jeśli lubimy spędzać wieczory przy herbacie, ale nie mamy serca wyrzucać resztek po naparze, to warto umieścić je na powierzchni doniczki. Niestety, ta metoda ma swoją wadę, bo jeśli fusy będą wilgotne i w dużej ilości, to mogą z czasem zapleśnieć. Jeśli wybieramy tę metodę nawożenia paproci, to podlewanie naparem jest już zbędne.

Polecamy również: Dlaczego paprotka usycha?

Herbata w torebkach? Czemu nie!

Herbata w torebkach to spore udogodnienie, dlatego nikogo nie dziwi, że tak często w ten sposób przygotowujemy napary. Wiadomo też, że po wypiciu napoju trzeba ją wyrzucić. Jeśli jednak udało nam się uzbierać kilka torebek po herbacie, a to zbiegło się z terminem przesadzania paproci, można je w sprytny sposób wykorzystać. Wystarczy na dno umieścić torebki, a później przysypać warstwą ziemi i umieścić roślinę. Herbata zaaplikowana w taki sposób, szybko poprawi jakoś gleby, a także będzie pochłaniała nadmiar wilgoci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas