Dlaczego warto ściółkować glebę gazetami?
Ściółkowanie gleby to jeden z najskuteczniejszych, a zarazem najprostszych sposobów na walkę z wszędobylskimi chwastami, które w szybkim tempie opanowują kwiatowe rabaty i warzywne grządki. Ogrodnicy często korzystają z igliwia czy kompostu, jednak w celu wyeliminowania chwastów świetnie sprawdzają się także najzwyklejsze gazety, które zalegają w wielu domach. Dowiedz się, jak używać gazet do ściółkowania, by zapewnić swoim uprawom i roślinom ozdobnym najlepsze warunki do rozwoju.
Spis treści:
Chwasty w ogrodzie: Dlaczego nie należy ich ignorować?
Stanowią one poważną konkurencję dla roślin uprawnych, ponieważ rywalizują z nimi o dostęp do wody, składników pokarmowych i światła. Większość chwastów dynamicznie rozwija zarówno swój system korzeniowy, jak i część nadziemną, co często okazuje się zabójcze dla kwiatów ozdobnych czy warzyw. Co więcej, mają również zdolność do szybkiego rozrastania się i rozprzestrzeniania niezależnie od terminu czy warunków.
Co daje ściółkowanie gleby?
Przede wszystkim utrudnia chwastom rozwój poprzez znaczne ograniczenie dostępu do światła słonecznego. Na tym jednak nie kończą się zalety tego rozwiązania! Warstwa ściółki spowalnia parowanie wody z podłoża, co bywa problemem zwłaszcza podczas upalnego lata. Zmniejsza się więc ryzyko narażania roślin na susze i pozwala ograniczyć nieco zużycie wody potrzebnej do ich nawadniania. O ściółkowaniu warto pomyśleć także przed zimą, by ochronić rośliny przed przemarznięciem w czasie, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury.
Zalety ściółkowania gazetami
Głównym atutem tego rozwiązania jest niski koszt. Wystarczy wykorzystać gazety, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. To ekologiczny sposób walki z chwastami zgodny z ideą zero waste, zwracającej uwagę na możliwości wykorzystywania swoich zasobów w maksymalnym stopniu. W domu sprytnego ogrodnika nic się nie zmarnuje!
Jak wykonać ściółkowanie ziemi wokół roślin przy pomocy gazet?
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy każdy rodzaj niepotrzebnej już makulatury sprawdzi się w ogrodzie. Zaleca się wybierać czarno-białe gazety drukowane na stosunkowo cienkim papierze. Kolorowe czasopisma mogą być pokryte farbami i utrwalającym lakierem, które nie pozostają obojętne na stan gleby i środowiska. Co dalej?
- Ziemię wokół roślin przykrywamy warstwą składającą się z trzech lub czterech warstw gazet. Nie powinna być ona zbyt gruba - nadmiar wilgoci pozostający w glebie mógłby przyczynić się do gnicia korzeni.
- Gazety zwilżamy niewielką ilością wody. W tym celu wygodnie będzie użyć butelki ze spryskiwaczem.
- Jeśli widok papieru nas drażni i uważamy, że szpeci nasz ogród, na wierzchu możemy ułożyć cienką warstwę ziemi, skoszonej trawy lub innego rodzaju ściółki organicznej.
- Ściółkę z gazet, której głównym zadaniem jest ochrona przed chwastami, usuwamy po czterech-sześciu tygodniach i oczyszczamy ziemię za pomocą motyki. Jeśli niepożądane rośliny znów zaczną kiełkować, procedurę warto powtórzyć.
Polecamy: