Oprysk ze skrzypu polnego: Jak zrobić i na co stosować?
Walka ze szkodnikami i chorobami grzybowymi roślin to chleb powszedni każdego ogrodnika. Choć potrafią przyprawić o ból głowy, istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z tymi problemami. Warto pamiętać, że nie jesteśmy skazani wyłącznie na chemiczne preparaty dostępne w centrach ogrodniczych i sklepach internetowych. Z pomocą przychodzi skrzyp polny. Wykonasz z niego opryski i gnojówkę, dzięki którym wzmocnisz swoje rośliny, zwłaszcza pomidory i ogórki. Zapoznaj się z dobroczynnym działaniem skrzypu.
Spis treści:
Skrzyp polny: Właściwości
Jest doskonale znany w ziołolecznictwie. O skrzypie polnym często można usłyszeć w kontekście dbania o urodę. Kojarzony jest zwłaszcza z doskonałym wpływem na kondycję włosów, paznokci i skóry. Choć ogrodnicy mają do niego mieszany stosunek, ponieważ uznawany jest powszechnie za chwast, który konkuruje z roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe i wodę, warto spojrzeć na niego bardziej przychylnie. Jeśli odpowiednio do niego podejdziemy, uzyskamy ekologiczny środek o wszechstronnym działaniu. Jakim konkretnie?
- Oprysk ze skrzypu pomoże nam uporać się z tak groźnymi dla upraw szkodnikami, jak mszyce, miseczniki, przędziorki, tarczniki i roztocza.
- Stanowi naturalne remedium na choroby grzybicze. Pomoże zwalczyć zarazę ziemniaka na pomidorach, a także mączniaka, zgniliznę, kędzierzawość liści i rdzę.
- Z kolei podlewanie roślin gnojówką ze skrzypu działa profilaktycznie, zwiększając odporność upraw na choroby grzybowe. Można ją potraktować również jako wzmacniający koktajl.
Kiedy zbierać skrzyp polny?
Zbiory planować można na lato - od końcówki czerwca do początku września. Nie oznacza to jednak, że opryski i gnojówkę ze skrzypu przygotowywać można wyłącznie w tym okresie. Bardzo dobrze sprawdza się także suszone ziele, więc każdy ogrodnik ceniący naturalne środki ochrony roślin powinien mieć je w swoich zapasach.
Jak zrobić oprysk ze skrzypu polnego?
Do przygotowania oprysku potrzebujesz 150 gramów suszonego skrzypu polnego, który zalejesz 10 litrami wody (możesz użyć w tym celu deszczówki). Odstaw na 12-16 godzin, by mikstura mogła sfermentować. Wielu ogrodników poleca na koniec dodanie odrobiny szarego mydła. Dzięki niemu oprysk dłużej utrzymuje się na roślinach, chroniąc je przed kolejnymi atakami szkodników. W celu zwalczenia intruzów zabieg powtarzaj co trzy dni.
Tajniki gnojówki ze skrzypu
Wielu ogrodników jest dobrze zaznajomionych z właściwościami gnojówki z pokrzywy. Mimo to warto docenić także domowy preparat ze skrzypu. Zadowoli mniej cierpliwie osoby, ponieważ jej przygotowanie zajmuje mniej czasu. Jak się za to zabrać?
- Przygotuj plastikowe wiaderko.
- 1 kilogram świeżego skrzypu polnego lub 200 gramów suszonego wymieszaj z 10 litrami wody.
- Odstaw na tydzień do fermentacji. Na jej powierzchni zauważysz jasną pianę - to zjawisko całkowicie naturalne. Gdy zniknie, gnojówka jest gotowa.
- Jak stosować gnojówkę ze skrzypu? To środek mocno skoncentrowany, więc koniecznie jest rozcieńczenie jej z wodą w proporcji 1:50. Podlewaj lub opryskuj rośliny w pogodne dni.
Polecamy: