Dlaczego warto w ogrodzie posadzić judaszowca? Poznaj zalety zjawiskowego drzewa
Judaszowiec to zjawiskowe drzewo, które w okolicach kwietnia i maja wypuszcza piękne kwiatostany. Pojawiają się na gałęziach, tuż przed rozwinięciem się liści. Ponieważ pochodzą z egzotycznych terenów, często nie są w stanie przetrwać zimy w polskim klimacie. Jednak, jeśli otoczysz gatunek odpowiednią troską, odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Będzie w stanie przetrwać też cięższe warunki atmosferyczne.
Spis treści:
Jak wygląda judaszowiec?
Judaszowiec należy do gatunku drzew liściastych i wyróżnia się siedem gatunków tego okazu. Drzewo kwitnie w okolicach końca kwietnia i początku maja, tworząc zjawiskową dekorację ogrodu. Różowe kwiatostany pokrywają całe drzewo, aż do momentu pojawienia się liści. Zakwitają na rocznych pędach lub wyrastają ze śpiących pąków. U judaszowców pojawiają się również owoce, które są jadalne. To niewielkie płaskie strąki, osiągające długość około 10 centymetrów. Są jadalne, mają słodki smak, można je wykorzystać do przyrządzenia potraw lub jeść same.
Jakich warunków uprawnych wymaga judaszowiec?
Jeśli ogrodnik zapewni judaszowcowi odpowiednie warunki, drzewo będzie rosnąć szybko i zdrowo. Jakich warunków wymaga ten gatunek?
- Stanowisko: okaz najlepiej czuje się w półcieniu, a nawet pełnym słońcu. Jeśli dni są bardzo upalne, roślina potrzebuje regularnego podlewania.
- Gleba: musi być żyzna, przepuszczalna i stale wilgotna. Ziemia musi mieć kwaśny odczyn (6-6,5 pH).
- Podlewanie: to zabieg istotny, szczególnie w okresach suszy. Jeśli temperatura jest optymalna, a opady regularne, nie trzeba drzewa dodatkowo podlewać.
- Nawożenie: wiosną można zastosować nawóz organiczny, który sprawi, że judaszowiec będzie rósł bujniej. Warto też użyć specyfików z dodatkiem azotu, nie wolno jednak przesadzić z ilością. To ważny pierwiastek, który ma niebagatelne znaczenie dla młodych okazów.
- Cięcie: zabieg powinno wykonywać się wyłącznie wtedy, jeśli drzewo jest chore. W celu usunięcia zainfekowanych części roślin użyj zdezynfekowanych narzędzi.
Czy judaszowiec jest jadalny?
W polskich warunkach ciężko o zawiązanie się nowych pąków owocowych. Wynika to z niskich temperatur, które nie sprzyjają owocowaniu judaszowca. Jeśli zapewni się odpowiednie warunki, staje się to możliwe. Owoce tego gatunku nadają się do sałatek lub jedzone są w wersji solo. Wykorzystywane są też do produkcji dżemów czy soków domowej roboty. Należy jednak posiadać odpowiednią wiedzę na temat owoców judaszowców przed ich zjedzeniem, bowiem niektóre z odmian nie nadają się do spożycia. Zawierają toksyczne substancje, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Zobacz: