Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?
Zamiokulkas zamiolistny cieszy się dużą popularnością wśród miłośników domowych okazów doniczkowych. Jego intensywnie zielona barwa zdobi mieszkania, a ponadto sukulent słynie z małych wymagań i dużej odporności na niekorzystne warunki. Jest w stanie wiele wybaczyć, jednak zdarzają się błędy, przez które zamiokulkas nie wypuszcza nowych pędów. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać? Przyjrzyj się swojej roślinie, by zdiagnozować problem.
Spis treści:
Brak młodych pędów jako zjawisko naturalne
Zamiokulkas zalicza się do roślin, których tempo wzrostu nie jest szczególnie imponujące, więc może się zdarzyć, że niecierpliwi ogrodnicy będą niepotrzebnie panikować. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że każda roślina ma swój cykl rozwoju, który uwzględnia również okres spoczynku. Zahamowanie wzrostu jest potrzebne dla regeneracji zamiokulkasa, więc przejściowy brak nowych liści nie jest powodem do niepokoju.
Jaka ziemia do zamiokulkasa?
Najlepsze warunki do rozwoju zamiokulkasa stworzymy, zapewniając mu żyzne i próchnicze podłoże. Powinno mieć lekko kwaśny odczyn. Ważna jest też jego przepuszczalność, więc dobrze, by w glebie znalazł się także piasek lub żwir.
Z biegiem czasu może okazać się, że ziemia jest wyjałowiona, roślina nie otrzymuje więc dostatecznej ilości składników odżywczych i w rezultacie przestaje rosnąć. Istotne jest więc umiarkowane nawożenie zamiokulkasa. W czasie wegetacji można zasilać go co dwa lub trzy tygodnie wieloskładnikowymi preparatami przeznaczonymi do roślin zielonych. Stosujmy się do zaleceń producenta, które precyzyjnie określają optymalne dawki. Przenawożenie zamiokulkasa doprowadzi nie do bujniejszego wzrostu, a do żółknięcia liści.
Brak nowych pędów może być też rezultatem zbyt małej doniczki. System korzeniowy nie ma miejsca do rozwoju, co widać po kondycji całego okazu. W takiej sytuacji niezbędne jest przesadzenie zamiokulkasa zamiolistnego.
Sprawdź: Jak rozmnażać zamiokulkasa?
Dlaczego zamiokulkas przestaje rosnąć? Zwróć uwagę na podlewanie!
Zastanawiając się nad tym, jak dbać o zamiokulkasa, nie można pominąć kwestii dostarczania wody. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania. Lepiej robić to rzadko, ale obficie. Właściwy moment ocenimy na podstawie ziemi w doniczce. Jeśli wyczujemy, że wierzchnia warstwa podłoża (na głębokości dwóch centymetrów) jest sucha, to odpowiedni czas na podlewanie. Zastoje wody mogą prowadzić do gnicia systemu korzeniowego, a w takiej sytuacji nie należy oczekiwać, że zamiokulkas wypuści nowe i zdrowe pędy.
Zamiokulkasy kontra przeciągi
Bardzo dużym atutem zamiokulkasa jest fakt, że nie potrzebuje dużo światła, nadaje się więc nawet do ciemniejszego kąta pokoju. Bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne mogłaby nawet doprowadzić do poparzenia ozdobnych liści. Wśród wymagań zamiokulkasa na uwagę zasługuje przede wszystkim temperatura. Oto roślina, która lubi ciepło! W okresie wzrostu należy zapewnić jej 22-25°C.
Zdarza się jednak, że pomimo ciepłego stanowiska zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści. Trzeba pamiętać o tym, że nie toleruje nawet krótkotrwałych przeciągów. O to zaniedbanie nietrudno, nawet z roztargnienia, więc jest to jedna z najczęstszych przyczyn zahamowania wzrostu rośliny.
Polecamy: