Dlatego gwiazda betlejemska gubi liście. Reaguj od razu

Prawdopodobnie nie istnieje roślina doniczkowa, która bardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem niż poinsecja. Podejrzewamy, że większość osób kojarzy ją jako gwiazdę betlejemską, która zakwita w okresie świątecznym, stając się nieodzowną dekoracją wnętrz. Z niepokojem obserwujesz, że efektowna roślina zaczyna usychać i gubić liście? Sprawdź tajniki jej pielęgnacji, by zdiagnozować problem.

Co zrobić, gdy gwiazda betlejemska gubi liście?
Co zrobić, gdy gwiazda betlejemska gubi liście?123RF/PICSEL

Gwiazda betlejemska w domu - świąteczny akcent w doniczce

Trudno byłoby nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że to choinka jest niekwestionowaną królową bożonarodzeniowych dekoracji i najbardziej oczywistym symbolem świąt. Na niej jednak nie warto kończyć ozdabiania domu. Gwiazda betlejemska w doniczce prezentuje się niezwykle elegancko. Do tego jest świeżym i naturalnym akcentem, co zapewne docenią zwłaszcza te osoby, które nie decydują się na wstawienie do mieszkania żywej choinki.

W wielu domach świąteczny klimat wprowadza się już na początku grudnia. Zostawianie zakupu poinsecji na ostatni moment nie byłoby dobrym pomysłem ze względu na to, że im bliżej świąt, tym więcej mamy na głowie. Zaproszenie jej do domu wymaga jednak pewnej wiedzy z zakresu pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej. Wszystko po to, by przetrwała do Bożego Narodzenia w jak najlepszej kondycji.

Pielęgnowanie gwiazdy betlejemskiej w domuInteria DIY

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście? Być może przemarzła

Ozdobna roślina jest bardzo wrażliwa na gwałtowne zmiany temperatury oraz jej niskie wartości. Powinna przebywać w temperaturze mieszczącej się w zakresie 15-21°C. Szczególnie niebezpieczny jest dla niej moment transportu ze sklepu do domowego zacisza. Narażenie jej na warunki poniżej 10°C doprowadza do uszkodzenia liści, a co za tym idzie - ich opadania. Pamiętaj więc, by gwiazdę betlejemską szczelnie owinąć w papier. Dla bezpieczeństwa nie decyduj się na zakup w dni wyjątkowo mroźne i wietrzne.

Co robić z gwiazdą betlejemską po zakupie?

Eskapada do kwiaciarni była udana? Mimo wszystko nie jest to moment, by osiadać na laurach. Po powrocie do domu gwiazdę betlejemską należy bezzwłocznie wyjąć z foliowego lub papierowego opakowania. Roślina ma bowiem skłonność do wydzielania dużej ilości etylenu, który w takich warunkach znacząco przyspieszyłby proces starzenia się poinsecji.

Jakie są jeszcze przyczyny opadania liści gwiazdy betlejemskiej? Okaz ten bardzo źle reaguje na zanieczyszczone powietrze. Liście będą opadać masowo, jeśli roślina spędzi kilka tygodni w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenek i piecyków. Bardzo szkodzi jej również dym tytoniowy.

Najlepsze stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej

Podczas wyboru stanowiska nie powinniśmy kierować się wyłącznie naszymi wyobrażeniami na temat świątecznej aranżacji wnętrza. By utrzymać gwiazdę betlejemską w dobrej kondycji, trzeba znaleźć dla niej miejsce oddalone od drzwi wejściowych i wszelkich lokalizacji, gdzie byłaby narażona na przeciągi. Inaczej doprowadzimy po wiotczenia, zwijania i opadania dekoracyjnych liści.

Ważne: Poinsecja wymaga również dostępu do światła. Ustawienie jej w zacienionym miejscu sprawi, że szybko zmarnieje.

Poznaj wymagania gwiazdy betlejemskiej, by była w pełnej krasie
Poznaj wymagania gwiazdy betlejemskiej, by była w pełnej krasie123RF/PICSEL

Gwiazda betlejemska gubi liście przez błędy w podlewaniu

Roślinie bardzo szkodzi niedobór wody - nawet krótkotrwały. Niemal natychmiastowo reaguje na niego żółknięciem, zasychaniem i opadaniem liści. Sezon grzewczy nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, więc podlewanie gwiazdy betlejemskiej powinniśmy przeprowadzać regularnie co trzy lub cztery dni, w zależności od stanu gleby w doniczce.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas