Tak przygotujesz domowy nawóz dla wężownicy

Sansewieria nazywana również wężownicą i językiem teściowej, to bardzo popularna roślina doniczkowa, która oprócz tego, że świetnie wygląda, nie jest wymagająca w kontekście jej pielęgnacji. Jednak, jeśli chcemy się cieszyć się pięknie kwitnącym kwiatem, musimy zadbać o jego odpowiednie nawożenie.

Wężownica nie tylko ładnie wygląda, ale i oczyszcza powietrze
Wężownica nie tylko ładnie wygląda, ale i oczyszcza powietrze123RF/PICSEL

Wężownica zyskała popularność głównie ze względu na swoje walory estetyczne i niewielkie wymagania pod względem jej uprawy. Roślina zdecydowanie nie lubi zbyt mokrego środowiska, dlatego należy ją podlewać wyłącznie wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha. Przelanie wężownicy może doprowadzić do jej zgnicia.

Kwiat potrafi się silnie rozkorzeniać, dlatego warto zadbać o większą doniczkę z grubymi ściankami, co zminimalizuje ryzyko pęknięcia naczynia.

Język teściowej nie tylko ładnie wygląda, ale i posiada właściwości oczyszczające powietrze, dlatego warto postawić ją w sypialni, gdyż najefektywniej działa właśnie nocą.

Skorupki po ugotowanych jajka doskonale nawożą ziemię wężownicy
Skorupki po ugotowanych jajka doskonale nawożą ziemię wężownicy123RF/PICSEL

Prosty, domowy nawóz dla wężownicy

Choć wężownica świetnie radzi sobie w trudnych warunkach, warto mimo to pomóc jej w prawidłowym kwitnieniu. Niewielkim nakładem pracy kwiat odwdzięczy się nam pięknym wyglądem i długą żywotnością.

Do przygotowania domowego nawozu dla wężownicy potrzebujemy wyłącznie pokruszonych skorupek po uprzednio ugotowanych jajkach. Jednym ze sposobów na "jajeczny nawóz", jest wsypanie skorupek do doniczki.

Druga metoda polega na zrobieniu specjalnego naparu. Pokruszone skorupki należy umieścić w niewielkim naczyniu i całość zalać ciepłą wodą. Naczynie odkładamy w chłodne i ciemne miejsce na czternaście dni. Po tym czasie odcedzamy skorupki od wody i powstałą miksturą podlewamy wężownicę.

10. edycja akcji "Burek sam nie poprosi o pomoc"materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas