Dlatego storczyk gubi kwiaty i marnieje. Winowajca jest w doniczce

Ze względu na wyjątkową urodę storczyki chętnie są wybierane jako ozdoba domów. Wyglądają na tyle szykownie, że mogą wystąpić nawet w charakterze prezentu dla bliskiej osoby. Pięknie prezentują się przez długi czas, pod warunkiem że właściwie o nie zadbamy. Podstawą pielęgnacji storczyka jest wybór podłoża. Bez odpowiednich fundamentów, orchidea szybko zmarnieje i będzie nie do odratowania.

Od ziemi zależy kondycja storczyka (fot. Getty Images)
Od ziemi zależy kondycja storczyka (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Jak pielęgnować storczyki? Zrozum ich naturę

Zanim będziemy mogli beztrosko wybierać najładniejszą doniczkę i testować domowe odżywki do kwiatów, musimy dobrze poznać wymagania storczyków. Kluczowe staje się przeanalizowanie warunków, w których rozwijają się naturalnie.

Storczyki pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych. Panuje tu specyficzny klimat, który przekłada się na wymagania orchidei w warunkach domowych. Roślinom należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, dostęp do rozproszonego światła oraz umiarkowaną temperaturę mieszczącą się w przedziale 18-25°C.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Jaka ziemia do storczyka sprawdzi się najlepiej? Od tego zależy powodzenie uprawy

Nawet najbardziej dorodny okaz może szybko stracić urok, przedwcześnie przekwitnąć i zgnić, jeśli nie zadbasz o właściwe podłoże dla storczyka. W naturalnym środowisku gruntem dla ich wzrostu jest nie gleba, a inne rośliny. Rozwijają się na drzewach, dzięki czemu ich korzenie mają stały dostęp do powietrza. W domach trudno będzie osiągnąć efekt tropikalnej dżungli, więc tym bardziej musimy postarać się zapewnić storczykom ziemię, w której będą mogły rosnąć zdrowo i kwitnąć obficie.

Storczyki są stosunkowo łatwe w uprawie, ale mają pewne wymagania
Storczyki są stosunkowo łatwe w uprawie, ale mają pewne wymagania123RF/PICSEL

Gleba w doniczce ze storczykiem powinna być lekka, przepuszczalna i dobrze napowietrzona. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki. Jeśli chcesz stworzyć ją samodzielnie, uwzględnij dodatek kory sosnowej, która zapewnia dobry drenaż oraz odpowiednią wentylację korzeni.

Nigdy nie umieszczaj w doniczce. Storczyk opadnie w oczach

Przygotowujesz się do uprawy storczyka w domu? Może trafił w twoje ręce jako podarek i po raz pierwszy będziesz przeprowadzać przesadzanie rośliny? Niezależnie od okoliczności, skup się na podłożu. Wybór nie może być dziełem przypadku. Unikaj gleb bogatych w torf i kompost.  Pod żadnym pozorem nie decyduj się na ziemię ogrodową albo uniwersalną do kwiatów doniczkowych. Jest więcej niż pewne, że okaże się zbyt ciężka i z biegiem czasu ukaże swoją skłonność do magazynowania wody. Nadmiar wilgoci skutkuje gniciem korzeni storczyka i podatnością na choroby grzybowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas