Do kogo należy dom postawiony na działce jednego ze współmałżonków?

Naturalnym następstwem zawarcia związku małżeńskiego jest wspólne zamieszkanie obojga małżonków, a to z kolei może mieć miejsce w bloku lub domu. Jeśli decydujemy się na mieszkanie w domu, istotne jest, zwłaszcza w przypadku rozwodu, na czyjej działce wybudowano lokum. Czyją własnością staje się wówczas obiekt mieszkalny?

Dom wybudowany na gruncie będącym własnością jednego z małżonków stanowi jego własność
Dom wybudowany na gruncie będącym własnością jednego z małżonków stanowi jego własność123RF/PICSEL

To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi

Rzymska maksyma głosi - superficies solo cedit, czyli: to, co jest na powierzchni, przypada gruntowi. I jest to już pierwszy krok do odpowiedzenia sobie na pytanie, do kogo należy dom postawiony na działce jednego z małżonków?

Dom wybudowany na gruncie będącym własnością jednego z małżonków stanowi jego własność, gdyż polskie prawo mówi o tym, że właściciel danego gruntu staje się automatycznie właścicielem wybudowanych na nim budynków.

Ponadto nie ma znaczenia, czy dom na działce należącej do jednego z małżonków został wybudowany wspólnym nakładem finansowym. Nadal prawo właścicielskie do budynku zachowuje właściciel działki, na której znajduje się lokal.

Jeśli jeden z małżonków nabył nieruchomość poprzez darowiznę, również staje się jej jedynym właścicielem i to bez względu, czy nieruchomość trafiła do niego przed, czy już w trakcie trwania związku małżeńskiego.

Prawo właścicielskie do budynku zachowuje właściciel działki, na której znajduje się lokal
Prawo właścicielskie do budynku zachowuje właściciel działki, na której znajduje się lokal123RF/PICSEL

Wspólne nakłady na budowę domu

Sytuacja, w której jeden z małżonków jest właścicielem gruntów, a zatem i budynku na nim stojącego, lecz wybudowanego wspólnymi siłami i nakładami finansowymi, nie oznacza, że drugiego małżonka można odprawić z kwitkiem.

Małżonek niebędący właścicielem nieruchomości ma prawo domagać się rozliczenia środków, jakie poniósł w związku z budową domu. Wyraźnie wskazuje to art. 45 § 1 k.r.o.:

"Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności"

Małżonek niebędący właścicielem nieruchomości ma prawo domagać się rozliczenia środków, jakie poniósł w związku z budową domu
Małżonek niebędący właścicielem nieruchomości ma prawo domagać się rozliczenia środków, jakie poniósł w związku z budową domu123RF/PICSEL

Możliwa jest również sytuacja, kiedy jeden z małżonków nie chce uzyskać spłaty za poniesione koszty podczas budowania domu, lecz zamierza ubiegać się o zostanie współwłaścicielem nieruchomości będącej własnością drugiego małżonka.

Należy wówczas wystąpić z roszczeniem o przeniesienie własności gruntu zabudowanego domem. W Kodeksie Cywilnym (art. 231 § 1) czytamy:

"Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem"

To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi
To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi 123RF/PICSEL

Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku należy spełnić dwie przesłanki: wartość nieruchomości musi być wyższa niż wartość gruntu, a ponadto małżonek żądający przeniesienia musi pozostawać w dobrej wierze.

Chcesz brzmieć jak osoba inteligentna? Tych zwrotów unikaj!INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas