Czy kot lub pies może dostać spadek po zmarłym właścicielu? Znamy odpowiedź

Wiele osób posiadających majątek, wiedząc, że nieuchronnie zbliżają się do końca swojego życia, stara się prawnie uregulować sprawy dotyczące dziedziczenia. Najczęściej spadkobiercami zostają najbliżsi członkowie rodziny, ale z ust osób samotnych coraz częściej padają pytania, czy spadek można przepisać na swojego psa, kota, kanarka lub konia. Czy to w ogóle możliwe?

Zastanawiasz się nad zapisaniem spadku kotu? Sprawdź, czy to w ogóle realne
Zastanawiasz się nad zapisaniem spadku kotu? Sprawdź, czy to w ogóle realne123RF/PICSEL

W wielu rodzinach sprawa spadku prowadzi do wielu nieporozumień, sporów, złości, a nawet do całkowitego zerwania więzi - zwłaszcza, gdy w grę po zmarłej osobie wchodzi duży majątek. Osoby samotne swoje zasobności przepisują na organizacje charytatywne, kościoły lub w ogóle nie przejmują się tym, kto wejdzie w posiadanie ich mienia.

A skoro mowa o osobach samotnych wypatrujących kresu swojego życia, bardzo często zdarza się, że ich najbliższym i najlepszym towarzyszem jest zwierzę. Kancelarie adwokacie i notarialne otrzymują coraz więcej zapytań, o to, czy kot, pies, kanarek lub koń mogą dostać po swoim właścicielu spadek.

Kodeks Cywilny jasno wskazuje, że spadek mogą przejąć wyłącznie osoby fizyczne lub prawne
Kodeks Cywilny jasno wskazuje, że spadek mogą przejąć wyłącznie osoby fizyczne lub prawne123RF/PICSEL

Czy zwierzę może dostać spadek?

Zacznijmy od tego, że polskie prawo traktuje zwierzęta jako część majątku spadkowego, czyli niemal tak samo jak dobra materialne. Natomiast nasz system prawny nie przewiduje, by zwierzę miało możliwość zostać bezpośrednim spadkobiercą majątku po osobie zmarłej. Kodeks Cywilny jasno wskazuje, że spadek mogą przejąć wyłącznie osoby fizyczne lub prawne.

Zatem zapisanie majątku zwierzęciu w testamencie czy innym prawnym dokumencie nie będzie miało mocy prawnej i nasz pupil będzie musiał obejść się smakiem. Nie oznacza to jednak, że przed naszą śmiercią nie możemy zabezpieczyć naszego ukochanego psa, kota, chomika czy jakiekolwiek inne zwierzę.

Polskie prawo nie przewiduje, by zwierzę miało możliwość zostać bezpośrednim spadkobiercą majątku po osobie zmarłej
Polskie prawo nie przewiduje, by zwierzę miało możliwość zostać bezpośrednim spadkobiercą majątku po osobie zmarłej123RF/PICSEL

W testamencie lub innym prawnym dokumencie można dokonać zapisu, w którym wyznaczamy konkretną osobę, zobowiązując ją do opieki nad naszym pupilem przy jednoczesnym przekazaniem jej korzyści materialnych na utrzymanie zwierzęcia.

Innym sposobem, by zadbać o przyszłość zwierzęcia po naszej śmierci, jest przekazanie majątku organizacji, stowarzyszeniu, fundacji lub instytucji zajmującej się opieką nad zwierzętami. Prawo nie przewiduje jednak sytuacji, kiedy to poleceniem opieki nad zwierzęciem można obciążyć fundację, która dysponując majątkiem po osobie zmarłej, miałaby się opiekować tylko i wyłącznie jej zwierzęciem.

Przez wygląd nie chcieli dopuścić go do komunii i matury. Michał Szpak w “Zdanowicz pomiędzy wersami”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas